Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w Brukseli, Komisja Europejska złożyła deklarację odnośnie stosowania zapisów konkluzji Rady Europejskiej dotyczących unijnego budżetu i mechanizmu warunkowości. Zobowiązał ją do tego unijny szczyt, co było jednym z warunków rezygnacji przez Polskę i Węgry z zawetowania budżetu UE.

PAP podaje, że Komisja Europejska na piątkowym posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE w Brukseli złożyła deklarację dotyczącą unijnego budżetu i mechanizmu warunkowości. W deklaracji, którą widziała PAP, Komisja Europejska potwierdziła, że “zwraca uwagę” na konkluzje ostatniej Rady Europejskiej dotyczące projektu rozporządzenia o mechanizmie warunkowości i “potwierdza rozumienie Rady Europejskiej”, że jest zobowiązana do stosowania tego rozporządzenia przy uwzględnieniu elementów wskazanych w konkluzji szczytu “w granicach swojej odpowiedzialności, zgodnie z Traktatami”.

W konkluzjach Rady Europejskiej znalazło się 11 reguł stosowania rozporządzenia uściślających jego brzmienie, np. według paragrafu 2a mechanizm warunkowości służy ochronie budżetu przed nadużyciami finansowymi, a paragraf 2e zabrania stosowania rozporządzenia wyłącznie na podstawie ogólnego stwierdzenia naruszenia praworządności.

Jak informowaliśmy, przywódcy 27 unijnych państw zawarli podczas czwartkowego szczytu UE w Brukseli „kompromisowe” porozumienie polegające na tym, że Polska i Węgry zrezygnowały z zawetowania unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy. Będą one powiązane z pozostającym w mocy niezmienionym rozporządzeniem o mechanizmie „pieniądze za praworządność”. W zamian oba kraje uzyskały jedynie niewiążącą prawnie deklarację szczytu UE, że rozporządzenie nie będzie stosowane zanim na temat jego zgodności z unijnym prawem wypowie się Trybunał Sprawiedliwości UE. Zdaniem brukselskiej korespondentki RMF FM dojdzie do tego najwcześniej w 2022 roku. Deklaracja zawiera też zapewnienie, że mechanizm praworządności będzie obiektywny i sprawiedliwy, ograniczony do ochrony unijnych pieniędzy przed niewłaściwym wykorzystaniem oraz że nie będzie naruszał traktatowych kompetencji państw członkowskich.

Premier Mateusz Morawiecki osiągnięte porozumienie przedstawił w kategoriach sukcesu, podkreślając, że Polska otrzyma z budżetu UE 770 mld złotych. Według niego „pieniądze są bezpieczne, bo mechanizm warunkowości został ograniczony bardzo precyzyjnymi kryteriami”, które jakoby blokują wykorzystanie mechanizmu przeciwko Polsce.

Kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply