Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w Brukseli, Komisja Europejska złożyła deklarację odnośnie stosowania zapisów konkluzji Rady Europejskiej dotyczących unijnego budżetu i mechanizmu warunkowości. Zobowiązał ją do tego unijny szczyt, co było jednym z warunków rezygnacji przez Polskę i Węgry z zawetowania budżetu UE.

PAP podaje, że Komisja Europejska na piątkowym posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE w Brukseli złożyła deklarację dotyczącą unijnego budżetu i mechanizmu warunkowości. W deklaracji, którą widziała PAP, Komisja Europejska potwierdziła, że „zwraca uwagę” na konkluzje ostatniej Rady Europejskiej dotyczące projektu rozporządzenia o mechanizmie warunkowości i „potwierdza rozumienie Rady Europejskiej”, że jest zobowiązana do stosowania tego rozporządzenia przy uwzględnieniu elementów wskazanych w konkluzji szczytu „w granicach swojej odpowiedzialności, zgodnie z Traktatami”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W konkluzjach Rady Europejskiej znalazło się 11 reguł stosowania rozporządzenia uściślających jego brzmienie, np. według paragrafu 2a mechanizm warunkowości służy ochronie budżetu przed nadużyciami finansowymi, a paragraf 2e zabrania stosowania rozporządzenia wyłącznie na podstawie ogólnego stwierdzenia naruszenia praworządności.

Jak informowaliśmy, przywódcy 27 unijnych państw zawarli podczas czwartkowego szczytu UE w Brukseli „kompromisowe” porozumienie polegające na tym, że Polska i Węgry zrezygnowały z zawetowania unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy. Będą one powiązane z pozostającym w mocy niezmienionym rozporządzeniem o mechanizmie „pieniądze za praworządność”. W zamian oba kraje uzyskały jedynie niewiążącą prawnie deklarację szczytu UE, że rozporządzenie nie będzie stosowane zanim na temat jego zgodności z unijnym prawem wypowie się Trybunał Sprawiedliwości UE. Zdaniem brukselskiej korespondentki RMF FM dojdzie do tego najwcześniej w 2022 roku. Deklaracja zawiera też zapewnienie, że mechanizm praworządności będzie obiektywny i sprawiedliwy, ograniczony do ochrony unijnych pieniędzy przed niewłaściwym wykorzystaniem oraz że nie będzie naruszał traktatowych kompetencji państw członkowskich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Premier Mateusz Morawiecki osiągnięte porozumienie przedstawił w kategoriach sukcesu, podkreślając, że Polska otrzyma z budżetu UE 770 mld złotych. Według niego „pieniądze są bezpieczne, bo mechanizm warunkowości został ograniczony bardzo precyzyjnymi kryteriami”, które jakoby blokują wykorzystanie mechanizmu przeciwko Polsce.

Kresy.pl / interia.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz