Po zniesieniu wiz dla obywateli Gruzji w Niemczech znacznie wzrosła ilość wniosków azylowych składanych przez Gruzinów. Według niemieckich władz część z tych osób wykorzystuje czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku do prowadzenia działalności przestępczej.

Rząd niemieckiego landu Nadrenia Północna-Westfalia wezwał rząd federalny do ponownego wprowadzenia wiz dla obywateli Gruzji przybywających do Unii Europejskiej. – podało w niedzielę ukraińskie wydanie Deutsche Welle.

W sobotę 10. lutego br. rzecznik ministerstwa ds. integracji landu potwierdził, że jego szef Joachim Stamp zwrócił się do p.o. ministra spraw wewnętrznych Niemiec Thomasa de Maiziere z wezwaniem do podjęcia działań na poziomie UE zmierzających do wstrzymania ruchu bezwizowego z Gruzją. W swoim liście Stamp wskazywał na szybki wzrost liczby Gruzinów szukających azylu w Niemczech (do poziomu 743 wniosków na miesiąc), z których część zajmuje się „kryminalną działalnością” podczas okresu rozpatrywania ich wniosku azylowego.

Jak pisze Deutsche Welle, federalne MSW przyznało, że wzrost liczby Gruzinów starających się o azyl jest problemem i w związku z tym „podejmuje się odpowiednie środki”. Niemiecka rozgłośnia podała także, że minister spraw zagranicznych Gruzji Micheil Dżanelidze również w sobotę zapewnił, że jego kraj z powagą podchodzi do zaniepokojenia członków UE problemami związanymi z migrantami z Gruzji. Według niego nie ma powodów do wstrzymania ruchu bezwizowego między UE a Gruzją, ale jest konieczne, by „obywatele Gruzji zwrócili uwagę na szereg reguł i nie naruszali ich”. Gruziński minister powiedział także, że jego kraj rozważa podjęcie kroków mających na celu zapobieganie takim naruszeniom.

Obywatele Gruzji mogą podróżować do Unii Europejskiej bez wiz od 28. marca 2017 roku. Warunkiem bezwizowego przyjazdu jest posiadanie paszportu biometrycznego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ambasador Francji ostrzegła, że Ukraina może utracić ruch bezwizowy

Kresy.pl / Deutsche Welle
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz