Niemcy zwracają Namibii szczątki ofiar ludobójstwa

W Niemczech przebywa delegacja namibijskich władz, która w środę zabierze do Afryki szczątki ofiar ludów Herero i Nama, sprowadzonych do Niemiec celem eksperymentów. – pisze agencja dpa.

Delegacji z Namibii przewodniczy minister kultury Katrina Hanse-Himarwa. Przekazanie szczątków poprzedzi msza w kościele na berlińskim placu Gendarmenmarkt. W drodze do Namibii Afrykańczykom będzie towarzyszyć minister stanu w niemieckim MSZ Michelle Muentefering. W piątek w stolicy Namibii spodziewane są rozmowy niemieckiej polityk ze stroną namibijską.

Niemcy nigdy oficjalnie nie przeprosiły za masakry afrykańskich ludów i nie zaproponowały odszkodowań. Obecnie w jednym z amerykańskich sądów znajduje się pozew zbiorowy przedstawicieli Herero i Nama przeciwko państwu niemieckiemu.

Jak pisze agencja dpa, dzisiejsze przekazanie szczątków jest już trzecim takim wydarzeniem w historii. Członkowie afrykańskich ludów byli sprowadzani do Europy celem badań, które według dpa poprzedzały zbrodnicze medyczne eksperymenty dokonywane przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej.

Namibia domaga się rekompensat za działania Niemców na jej obecnym terytorium na przełomie XIX i XX wieku. Koloniści z Niemiec pojawili się tam w 1884 roku, a Cesarstwo Niemiecki przejęło kontrolę nad zasiedlanymi przez nich terenami. Miejscowe plemiona podniosły bunty, tłumione przez miejscowych kolonistów i posiłki z metropolii. Szczególnie krwawo stłumiono powstanie z lat 1907-1908. Zginęło wówczas kilkadziesiąt tysięcy tubylców z plemienia Herero i 10 tys. z plemienia Nama, między innymi głodzonych i odcinanych od źródeł wody pitnej. Część badaczy kwalifikuje ówczesne działania Niemców w Afryce Południowo-Zachodniej jako „ludobójstwo”.

Kresy.pl / dpa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply