Rząd w Belinie oraz niemieckie kraje związkowe uzgodniły we wtorek przedłużenie obowiązującego lockdownu do 31 stycznia. Wprowadzone zostaną także nowe obostrzenia. Powodem takiej decyzji jest wciąż utrzymująca się duża liczba zakażeń koronawirusem.

Jak podaje agencja dpa, nowy zestaw środków uzgodniono podczas spotkania kanclerz Angeli Merkel z przywódcami 16 krajów związkowych. Zmierzają one do znacznego ograniczenia bezpośrednich kontaktów międzyludzkich.

Planowane jest wprowadzenie ograniczenia przemieszczania się mieszkańców w regionach o wysokim wskaźniku zakażeń koronawirusem do obszaru w promieniu 15 kilometrów od ich domów. Nowe zasady mają obowiązywać w powiatach, w których w ciągu siedmiu dni występuje ponad 200 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Dotyczy to ponad 70 powiatów w całym kraju.

Zaostrzony zostanie przepis ograniczający liczebność prywatnych spotkań. Członkowie jednego gospodarstwa domowego będą mogli spotkać się tylko z jedną osobą z innego gospodarstwa domowego. Obecnie dwa gospodarstwa domowe mogą spotykać się w maksymalnie pięcioosobowych grupach.

Szkoły i przedszkola również prawdopodobnie pozostaną zamknięte, ale ze specjalnymi rozwiązaniami dotyczącymi uczniów ostatniego roku.

Jak podaje Polsat News, szykowane są także ograniczenia dla przybyszów z zagranicy. Osoby przyjeżdżające z terenu ryzyka, czyli także z Polski, będą musiały posiadać wykonany test na koronawirusa. Po pięciodniowej kwarantannie będą musiały wykonać powtórny test. Szczegółowe instrukcje w tej sprawie kraje związkowe przedstawią prawdopodobnie w środę.

Dpa zauważa, że wtorkowe spotkanie odbyło się po “ostrzale”, jaki spotkał niemieckiego ministra zdrowia Jensa Spahna za – zdaniem krytyków – zbyt powolne wdrażanie programu szczepień przeciwko Covid-19 i niezapewnienie odpowiedniej ilości szczepionek.

Jak podawaliśmy, we wtorek Kreml poinformował o telefonicznej rozmowie Merkel i Władimira Putina, podczas której „omówiono kwestie współpracy w walce z pandemią koronawirusa, ze szczególnym uwzględnieniem możliwych perspektyw wspólnej produkcji szczepionek”.

Kresy.pl / dpa / Polsat News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply