Grupa aktywistów protestujących przeciw zmianom klimatu i wydobyciu węgla kontynuuje blokowanie kopalni węgla brunatnego w Garzweiler w zachodnich Niemczech – podaje agencja dpa. Przykuli się oni do olbrzymiej koparki i odmawiają zejścia na ziemię. Kolejnych kilkaset osób zablokowało tory prowadzące do kopalni.

Protesty „ekologów” przeciw wydobywaniu węgla w Niemczech trwają od czterech dni. W piątek demonstranci zablokowali tory kolejowe, którymi węgiel był transportowany do elektrowni w Neurath. W sobotę około 250 z nich wtargnęło na teren kopalni. Następnego dnia policja usunęła ich siłą, używając m.in. gazu łzawiącego, lecz okazało się, że nie wszystkich – w poniedziałek okazało się, że niektórzy weszli na maszynę górniczą i przykuli się do niej na wysokości 70-80 metrów.

Za wtargnięciem na teren kopalni stoi grupa „Ende Gelaende”, która przedstawia się jako ruch obywatelskiego sprzeciwu wobec globalnego ocieplenia. To właśnie w trakcie zorganizowanego przez nią marszu, w którym wzięło udział 1,6 tys. ludzi, doszło do przerwania kordonu policji i wdarcia się na teren kopalni. Ponadto 800 osób jeszcze w niedzielę blokowało tory kolejowe.

Osobny, pokojowy marsz przeciw istnieniu kopalni odbył się w sobotę wzdłuż jej granic. Wzięło w nim udział 8 tys. osób, w tym studenci z organizacji „Piątki dla przyszłości”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: „Dobro Ziemi ponad wszystko”? Ekoterrorysta zatrzymany przez ABW w Radomiu

Kresy.pl / dpa / TVP Info
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz