Były szef UEFA i jeden z najlepszych piłkarzy lat 80. Michel Platini został we wtorek zatrzymany przez francuską policję antykorupcyjną. Ma to związek ze śledztwem w sprawie korupcji przy przyznawaniu Katarowi prawa do organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 roku. Wbrew początkowym doniesieniom Platini nie został aresztowany.

Przyznanie Katarowi organizacji mistrzostw świata od początku budziło wątpliwości. Od 2016 roku francuska prokuratura finansowa prowadzi wstępne dochodzenie w sprawie podejrzeń o korupcję, spisek i wykorzystywanie wpływów przy podejmowaniu decyzji, kto będzie organizował mundiale w 2018 i 2022 roku.

Według byłego szefa FIFA Seppa Blattera Katar zdobył prawo organizacji mistrzostw w wyniku porozumienia z Francuzami, które zmieniło wcześniejsze „ustalenia”, że w 2018 roku mundial odbędzie się w Rosji a 4 lata później w USA. Śledztwo koncentruje się na domniemanej francuskiej interwencji związanej z Platinim i byłym prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym. Według magazynu France Football 23. listopada 2010 r. w Pałacu Elizejskim w Paryżu odbyło się tajne spotkanie między Sarkozym, ówczesnym księciem Kataru (obecnie emirem) Tamimem bin Hamadem al-Thanim, a Platinim, który wówczas był prezydentem UEFA i wiceprezydentem FIFA. Tydzień po tym spotkaniu FIFA przyznała Katarowi prawo organizacji mundialu w 2022 roku. Platini głosował na Katar, chociaż wcześniej deklarował, że poprze USA. Zaprzecza jednak, że zmienił zdanie w wyniku spotkania u Sarkozy’ego.

Według RMF FM Katarczycy mieli obiecać, że Sarkozy’emu, że jeśli otrzymają prawo organizacji mundialu, zainwestują w paryski klub Paris-Saint Germain.

Początkowo informowano, że Platini został aresztowany. Później okazało się, że został jedynie zatrzymany w celu przesłuchania. Ma ono wyjaśnić rozbieżności pomiędzy jego wcześniejszymi zeznaniami, a zeznaniami innych osób. Dopiero po przesłuchaniu prokuratura ma zdecydować o przyszłości Platiniego.

Michel Platini był jednym z najlepszych piłkarzy lat 80., trzykrotnym zdobywcą Złotej Piłki. Z reprezentacją Francji zdobył mistrzostwo Europy, z Juventusem dwa mistrzostwa Włoch, Puchar Włoch, Puchar Mistrzów, Puchar Zdobywców Pucharów i Puchar Interkontynentalny. Szefem UEFA był od 2007 do 2015 roku, gdy zawieszono go na 6 lat za przyjęcie łapówki od Blattera (później karę zmniejszono do 4 lat).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Euro 2012: Platini odwiedził Lwów

Kresy.pl / AFP / wp.pl / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz