Angela Merkel odrzuciła krytykę ze strony Trumpa przypominając, że Niemcy jako niepodległy kraj kierują się własnym interesem.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel odniosła się do dzisiejszych słów Donalda Trumpa, który w rozmowie z sekretarzem generalnym NATO skrytykował Niemcy za niedostateczne, jego zdaniem, wydatki na obronność i kupowanie gazu od Rosji. – Niemcy to zakładnik Rosji – mówił Trump. – Pozbyli się elektrowni węglowych, elektrowni atomowych, biorą ogromne ilości ropy i gazu z Rosji. To coś, czemu trzeba się przyjrzeć, to coś bardzo nieodpowiedniego – oceniał prezydent USA jednocześnie stawiając za pozytywny przykład Polskę, która według niego „nie przyjęłaby rosyjskiego gazu”, ponieważ „nie chce być zależna od Rosji”.

Merkel oświadczyła dziennikarzom, że Niemcy, jako wolny kraj podejmują niezależne decyzje. – Sama doświadczyłam tego, jak część Niemiec była kontrolowana przez Związek Radziecki. Jestem bardzo szczęśliwa, że jesteśmy dzisiaj zjednoczeni w wolnej Republice Federalnej Niemiec. To z tego względu mamy niezależne dążenia i podejmujemy niezależne decyzje. To bardzo dobre, zwłaszcza dla ludzi we wschodnich Niemczech – mówiła niemiecka kanclerz.

Szefowa niemieckiego rządu odrzuciła także krytykę Trumpa odnośnie zachowania Niemiec w NATO. Jej zdaniem Niemcy „robią wiele dla NATO”, na przykład wysyłając drugi pod względem liczebności kontyngent jeśli chodzi o wspólne operacje Sojuszu. W kwestii wysokości wydatków na obronność zapewniła, że Niemcy realizują postanowienia szczytu NATO z 2014 roku, zgodnie z którymi kraje NATO dały sobie 10 lat na dojście do poziomu co najmniej 2-procentowego udziału wydatków na obronność w PKB.

– Robimy to z roku na rok, także na rok 2018 i 2019. W roku 2024 będziemy wydawali o 80 procent więcej na obronność niż w roku 2015. Czujemy się więc zobowiązani, by dążyć w kierunku dwóch procent – powiedziała
Merkel.

Merkel powiedziała także, że liczy na „kontrowersyjne” dyskusje na zaczynającym się dzisiaj szczycie NATO w Brukseli.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Trump chwali Polskę i gani Niemcy podczas wizyty Merkel w USA

Kresy.pl / tvn24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz