May przedstawiła plan mogący doprowadzić do opóźnienia Brexitu

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May przedstawiła we wtorek scenariusz działań, które dadzą brytyjskiemu parlamentowi możliwość opóźnienia Brexitu maksymalnie o 3 miesiące. Ma to pozwolić na uniknięcie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy „rozwodowej” 29. marca br. – pisze agencja AFP.

Plan May zakłada 3 kluczowe głosowania w Izbie Gmin w przyszłym miesiącu. Najpóźniej 12. marca posłowie mają zagłosować nad nowym porozumieniem o wyjściu z UE, które May obecnie negocjuje z Brukselą. Jeśli tak jak poprzednio porozumienie nie uzyska akceptacji parlamentu, 13. marca Izba Gmin będzie decydować, czy opuścić Unię Europejską bez umowy. „Zjednoczone Królestwo opuści [UE] bez umowy 29. marca tylko jeśli będzie wyraźna zgoda w tej Izbie na takie wyjście” – mówiła May w parlamencie. Jeśli i tę opcję posłowie odrzucą, 14. marca dostaną szansę na poparcie „krótkiego i ograniczonego” przedłużenia terminu Brexitu.

Według May odsunięcie Brexitu trwałoby maksymalnie do końca czerwca br. Dalsze przekładanie w czasie terminu wyjścia z UE spowodowałoby jej zdaniem konieczność wzięcia udziału Wielkiej Brytanii w wyborach do Europarlamentu. „Jaki sygnał wysłałoby to do ponad 17 milionów ludzi, którzy zagłosowali za wyjściem z Unii? – pytała May.

Brytyjska premier podkreślała, że jej priorytetem jest doprowadzenie do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE 29. marca na wynegocjowanych przez nią warunkach. Wykluczyła przy tym możliwość wycofania się z procedury Brexitu.

Według AFP dzisiejsza zapowiedź May, którą agencja nazwała „dramatyczną zmianą w niezachwianej strategii” brytyjskiej premier, jest efektem groźby masowych rezygnacji ministrów jej rządu oraz wezwań do przeprowadzenia powtórnego referendum nt. wyjścia z UE płynących ze strony Partii Pracy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w styczniu br. brytyjski parlament odrzucił wynegocjowaną przez May umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Kresy.pl / AFP / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz