Jeśli Polska nie dołączy do pozostałych państw UE zobowiązując się do osiągnięcia tzw. neutralności klimatycznej do 2050 roku, zostanie poza “europejskim mechanizmem finansowej solidarności” – powiedział w piątek prezydent Francji Emmanuel Macron, grożąc tym samym Polsce odcięciem od unijnego funduszu mającego wspierać transformację państw uzależnionych od paliw kopalnych.

Macron odniósł się na konferencji prasowej w Brukseli do przyjętego w środę Europejskiego Zielonego Ładu – unijnej strategii, która ma doprowadzić UE do neutralności klimatycznej w 2050 roku oraz zwolnienia od tej strategii, którą Polska uzyskała. Według francuskiego prezydenta “tymczasowe wyłączenie” jednego kraju nie spowolni wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu. Macron postanowił także zagrozić Polsce konsekwencjami.

“Jeśli Polska nie potwierdzi swojego udziału w tym celu, będzie poza europejskim mechanizmem, w tym w zakresie finansowej solidarności”. – mówił Macron. Chodzi o tzw. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, mający być wsparciem finansowym transformacji energetycznej państw uzależnionych od paliw kopalnych. W latach 2021-2027 fundusz ma dysponować środkami w wielkości 100 mld euro.

Przypomnijmy, że szacunkowe koszty osiągnięcia przez Polskę tzw. neutralności klimatycznej to nawet 500 mld euro lub więcej.

Macron wyraził także oczekiwanie, że pakiet nowych unijnych propozycji regulacyjnych, który zostanie przedstawiony w pierwszym półroczu 2020 roku, zostanie przyjęty większością kwalifikowaną, by “jeden czy dwa kraje” nie mogły go zablokować.

Jak pisaliśmy, Europejski Zielony Ład oznacza zaostrzenie celów klimatycznych, zakładając redukcję emisji gazów cieplarnianych z 40 do co najmniej 50 proc. do 2030 roku. Ma się to wiązać m.in. z rewizją systemu handlu pozwoleniami na emisję, nową polityką podatkową oraz prawem klimatycznym. Polska uzyskała zwolnienie z zastosowania się do tej strategii; jak twierdził premier Morawiecki, Polska ma dochodzić do neutralności klimatycznej “w swoim tempie” i korzystać z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Tymczasem jak wynika z korespondencji PAP z Brukseli, sprawę ewentualnego udziału Polski w tej strategii jedynie odłożono do czerwca przyszłego roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki krytycznie o słowach Macrona o “śmierci mózgu NATO”

Kresy.pl / interia.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    Mamy niedobre doświadczenia z Francuzami, najpierw wybrany Francuz na króla Polski Walezy, uciekł w ukryciu, Napoleon cynicznie nami manipulował i wykorzystywał “. Kiedy po klęsce wyprawy na Rosję w roku 1812 wyszły na jaw zdradzieckie plany cesarza względem Polaków (Korsykanin rozważał przekazanie ziem Księstwa Warszawskiego carowi Aleksandrowi I w zamian za wycofanie się Rosji z gry), Chłapowski demonstracyjnie złożył dymisję, czego nie mogli mu wybaczyć nasi fanatyczni czciciele Bonapartego”. W 1939 r. zdradzili nas i cynicznie narzucili nam skład rządu na uchodżctwie. Obecnie same aroganckie postępowanie a to że “mamy cicho stać w kącie” itd. Wyrzucić Bonapartego z Hymnu albo zmienić Hymn, ja optuję za “Żeby Polska była Polską” . Jak można w Hymnie Narodowym umieszczać nie naszego bohatera.