W końcówce kampanii wyborczej w Wielkiej Brytanii premier Boris Johnson obiecał, że wprowadzi system oceny kwalifikacji migrantów, który zmniejszy liczbę cudzoziemców przybywających na Wyspy do pracy.

Jak podaje Daily Mail, Johnson skrytykował w niedzielę możliwość nieograniczonej imigracji zarobkowej do Wielkiej Brytanii. Brytyjski premier narzekał, że obywatele UE przyjeżdżają do pracy i „traktują Wielką Brytanię tak, jakby to była w zasadzie część ich własnego kraju”. Johnson obiecał wprowadzenie systemu, który ograniczy napływ najmniej wykwalifikowanych imigrantów zarobkowych po Brexicie.

System ma być wzorowany na doświadczeniach Australii. Cudzoziemcom chcącym pracować w Wielkiej Brytanii będą przyznawane punkty na podstawie szeregu kryteriów. W oparciu o liczbę punktów migrantów podzieli się na trzy kategorie.

Do pierwszej, nazwanej „ścieżka szybkiego wejścia”, trafią przedsiębiorcy, inwestorzy oraz specjaliści mogący pochwalić się nagrodami w swoich dziedzinach i uznani za aktualnych, bądź „wschodzących” liderów. Takie osoby byłyby witane na Wyspach z otwartymi ramionami.

Druga kategoria obejmie wykwalifikowanych pracowników takich jak lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy służby zdrowia, którzy mają potwierdzoną ofertę pracy. Ci, którzy będą uprawnieni do tzw. wizy NHS, otrzymają ścieżkę szybkiego wejścia oraz zniżki w opłatach przyjazdowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Trzecia kategoria obejmie nisko wykwalifikowanych bądź niewykwalifikowanych pracowników, którzy będą mogli starać się o pracę w Wielkiej Brytanii tylko w określonych sektorach gospodarki, w przypadku niedoborów na rynku pracy. Jako przykład podano sezonowych pracowników rolnych.

Wszystkie wizy byłyby ograniczone czasowo a migranci musieliby płacić za objęcie ich opieką zdrowotną do czasu uzyskania statusu osoby osiedlonej. Nowy system miałby działać od 2022 roku. Premier Johnson zapewniał, że system ograniczy niekontrolowany napływ imigrantów na Wyspy.

Propozycje brytyjskiego premiera zostały natychmiast skrytykowane przez zwolenników nieograniczonej migracji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że 12 grudnia br. w Wielkiej Brytanii odbędą się przyspieszone wybory parlamentarne.

Kresy.pl / Daily Mail / Guardian

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz