W niedzielę zakończyły się pierwsze cztery głosowania w ramach prawyborów w Konfederacji, które mają wyłonić kandydata na prezydenta RP ugrupowania. Najwięcej głosów zdobył Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego, jednak biorąc pod uwagę partie tworzące Konfederację,  zwyciężył KORWiN.

Liderzy partii w celu ustalenia kandydata na prezydenta RP zdecydowali się na zorganizowanie wewnętrznych prawyborów w amerykańskim stylu. Na specjalnym zjeździe 18 stycznia 2020 r. odbędzie się głosowanie elektorów na jedną z dziewięciu osób, które startują w prawyborach.

Czytaj także: Korwin, Braun czy Bosak? Wszystko co należy wiedzieć o prawyborach prezydenckich w Konfederacji

Każdy z kandydatów będzie mógł powołać tylu elektorów, ilu zdobył w sumie podczas głosowań na zjazdach wojewódzkich. W sobotę i niedzielę odbyły się cztery takie zjazdy: w Białymstoku, Olsztynie, Gdańsku i Bydgoszczy.

We wszystkich głosowaniach największą liczbę głosów otrzymał Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego – w sumie zdobył on 331 głosów, co dało mu 22 głosy elektorskie (z uwzględnieniem elektora z zagranicy).

Drugie miejsce ex aequo zajęli Artur Dziambor i Grzegorz Braun. Obaj politycy otrzymali po 11 głosów elektorskich (odpowiednio 155 i 153 zwykłe głosy).

Na trzecim miejscu znalazł się Konrad Berkowicz, na którego zagłosowało 91 uczestników prawyborów, co przełożyło się na 7 mandatów elektorskich.

Kolejne miejsca zajęli Jacek Wilk i Janusz Korwin-Mikke, którzy otrzymali po 4 głosy elektorskie (43 i 40 głosów zwykłych). Pozostali kandydaci – Paweł Skutecki, Krzysztof Tołwiński i Magdalena Ziętek-Wielomska – mają na razie po jednym głosie elektorskim, który przypada każdemu kandydatowi bez wyjątku ze względu na umowny podział poparcia zagranicznych wyborców.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przyjęty system głosowania powoduje, że na rozkład posiadanych mandatów należy patrzeć z perspektywy ugrupowań tworzących Konfederację. Podczas zjazdu centralnego odbędzie się dziewięć głosowań – po kolejnym głosowaniu będzie odpadać jeden kandydat, który następnie będzie mógł wskazać swoim elektorom, na kogo mają oddać swój głos.

W takim zestawieniu w chwili obecnej zwycięża partia KORWiN, która zdobyła 26 głosów elektorskich. Ruch Narodowy, który do prawyborów wystawił tylko Krzysztofa Bosaka, otrzymał o cztery głosy mniej. Podobnie uczyniła partia Korona Grzegorza Brauna (11 głosów elektorskich). Pozostali kandydaci nie są zrzeszeni w żadnej partii.

Następne zjazdy prawyborcze odbędą się w weekend 14-15 grudnia w Warszawie, Kielcach, Rzeszowie i Lublinie. Głosować może każda osoba, która zarejestruje się na stronie Konfederacji i na trzy dni przed głosowaniem wpłaci na podane konto 30 zł. Według naszych informatorów, kluczowe będą głosowania w Warszawie, Krakowie i Katowicach ze względu na dużą liczbę elektorów przypadającą na te województwa. Mandaty elektorskie były przydzielane według kryterium liczby głosów oddanych na Konfederację w wyborach parlamentarnych 2019 r.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / twitter.com/WTumanowicz

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply