Prawybory prezydenckie w Konfederacji – zaprezentowano 9 kandydatów

Konfederacja Wolność i Niepodległość ogłosiła w poniedziałek nazwiska kandydatów, którzy wezmą udział w jej prawyborach prezydenckich. O nominację będzie ubiegać się dziewięć osób.

Jak podano na briefingu przed Pałacem Prezydenckim, w prawyborach wezmą udział Konrad Berkowicz, Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun, Artur Dziambor, Janusz Korwin-Mikke, Paweł Skutecki, Krzysztof Tołwiński, Jacek Wilk i Magdalena Ziętek-Wielomska.

Konfederacja urządza prawybory na wzór amerykańskiego głosowania w systemie elektorskim. Jak pisaliśmy wcześniej, konfederaci zamierzają przeprowadzić 16 zjazdów wojewódzkich, na których działacze i sympatycy partii z danego regionu będą mogli wybrać preferowanego kandydata. Jednak ich głosy nie będą miały bezpośredniego wpływu. To elektorzy, w określonej liczbie przyporządkowani poszczególnym województwom, dokonają wyboru partyjnego kandydata na prezydenta, zgodnie z dyspozycjami swoich zgromadzeń wojewódzkich. Zjazdy wojewódzkie mają odbyć się na przełomie grudnia i stycznia.

Prawo do głosowania w prawyborach będą mieli nie tylko działacze partyjni, ale także sympatycy – po zarejestrowaniu i wpłaceniu minimum 30 złotych na rzecz partii Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Liczba elektorów z danego województwa zależy od liczby głosów oddanych na Konfederację w ostatnich wyborach do Sejmu. Na jednego elektora przypada 4 tys. oddanych wówczas głosów. W związku z tym najwięcej elektorów będzie miało woj. mazowieckie (44) a najmniej opolskie (6). Każdy z kandydatów otrzyma proporcjonalną do poparcia liczbę mandatów elektorskich, które będzie mógł obsadzić swoimi przedstawicielami.

Zjazd elektorów odbędzie się 18 stycznia 2020 roku w Warszawie. Kandydatem Konfederacji na prezydenta zostanie polityk, który uzyska ponad 50 proc. głosów elektorskich.

Nad prawyborami będzie czuwać Centralna Komisja Prawyborcza.

CZYTAJ TAKŻE: Ważny polityk PiS ujawnił cel tej partii – żeby nie powstała prawica narodowa

Kresy.pl / interia.pl / dorzeczy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Tutejszym
  Tutejszym :

  Panom: Konrad Berkowicz, Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun, Artur Dziambor, Janusz Korwin-Mikke, Paweł Skutecki, Krzysztof Tołwińskii Jacek Wilk dać rękawice bokserskie, niech się wybiją na Prezydenta.
  Pani Magdalena Ziętek-Wielomska musi sobie prezydenturę wydrapać.
  Sędzią z prawem ciosu będzie Trzaskowski w ciemię bity?.
  Cyrk na cztery fajerki, Polskę podzielić na dzielnice, każda z prezydentem!!