Prawybory prezydenckie w Konfederacji – zaprezentowano 9 kandydatów

Konfederacja Wolność i Niepodległość ogłosiła w poniedziałek nazwiska kandydatów, którzy wezmą udział w jej prawyborach prezydenckich. O nominację będzie ubiegać się dziewięć osób.

Jak podano na briefingu przed Pałacem Prezydenckim, w prawyborach wezmą udział Konrad Berkowicz, Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun, Artur Dziambor, Janusz Korwin-Mikke, Paweł Skutecki, Krzysztof Tołwiński, Jacek Wilk i Magdalena Ziętek-Wielomska.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Konfederacja urządza prawybory na wzór amerykańskiego głosowania w systemie elektorskim. Jak pisaliśmy wcześniej, konfederaci zamierzają przeprowadzić 16 zjazdów wojewódzkich, na których działacze i sympatycy partii z danego regionu będą mogli wybrać preferowanego kandydata. Jednak ich głosy nie będą miały bezpośredniego wpływu. To elektorzy, w określonej liczbie przyporządkowani poszczególnym województwom, dokonają wyboru partyjnego kandydata na prezydenta, zgodnie z dyspozycjami swoich zgromadzeń wojewódzkich. Zjazdy wojewódzkie mają odbyć się na przełomie grudnia i stycznia.

Prawo do głosowania w prawyborach będą mieli nie tylko działacze partyjni, ale także sympatycy – po zarejestrowaniu i wpłaceniu minimum 30 złotych na rzecz partii Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Liczba elektorów z danego województwa zależy od liczby głosów oddanych na Konfederację w ostatnich wyborach do Sejmu. Na jednego elektora przypada 4 tys. oddanych wówczas głosów. W związku z tym najwięcej elektorów będzie miało woj. mazowieckie (44) a najmniej opolskie (6). Każdy z kandydatów otrzyma proporcjonalną do poparcia liczbę mandatów elektorskich, które będzie mógł obsadzić swoimi przedstawicielami.

Zjazd elektorów odbędzie się 18 stycznia 2020 roku w Warszawie. Kandydatem Konfederacji na prezydenta zostanie polityk, który uzyska ponad 50 proc. głosów elektorskich.

Nad prawyborami będzie czuwać Centralna Komisja Prawyborcza.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ważny polityk PiS ujawnił cel tej partii – żeby nie powstała prawica narodowa

Kresy.pl / interia.pl / dorzeczy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Tutejszym :

  Panom: Konrad Berkowicz, Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun, Artur Dziambor, Janusz Korwin-Mikke, Paweł Skutecki, Krzysztof Tołwińskii Jacek Wilk dać rękawice bokserskie, niech się wybiją na Prezydenta.
  Pani Magdalena Ziętek-Wielomska musi sobie prezydenturę wydrapać.
  Sędzią z prawem ciosu będzie Trzaskowski w ciemię bity?.
  Cyrk na cztery fajerki, Polskę podzielić na dzielnice, każda z prezydentem!!