Politycy Konfederacji Wolność i Niepodległość ogłosili w środę metodę wyboru swojego kandydata na prezydenta, który stanie do wyborów w 2020 r.

„Dalej jesteśmy przygotowani na kolejne sukcesy, jesteśmy przygotowani na wybory prezydenckie” – powiedział poseł Konfederacji, Jakub Kulesza otwierając środową konferencję prasową tej partii w Sejmie poświęconą przygotowaniom do przyszłorocznych wyborów głowy państwa. Polityk ogłosił, że Konfederacja wyłoni swojego pretendenta do tego stanowiska poprzez prawybory organizowane w kręgu „prawicy ideowej”.

„Wybierzemy takiego kandydata, który nie tylko będzie w stanie godnie reprezentować środowiska ideowej prawicy ale będzie w stanie te wybory wygrać” – zapewnił Kulesza. Jak poinformował partia już jest gotowa do przeprowadzenia prezydenckich prawyborów. We wtorek Konfederacja wyłoniła specjalną komisję, która ma je zorganizować.

Członek tej komisji, Witold Tumanowicz określił tego rodzaju prawybory jako „niespotykane dotychczas na polskiej scenie politycznej”. Stwierdził, że inspiracją dla nich są prawybory w USA i tamtejszy system elektorski. Konfederaci zamierzają przeprowadzić 16 zjazdów wojewódzkich, na których działacze partii z danego regionu będą mogli wybrać preferowanego kandydata. Jednak ich głosy nie będą miały bezpośredniego wpływu. To elektorzy, w określonej liczbie przyporządkowani poszczególnym województwom, dokonają wyboru partyjnego kandydata na prezydenta, zgodnie z dyspozycjami swoich zgromadzeń wojewódzkich.

Zgromadzenia regionalne wybierające kandydata Konfederacji na prezydenta mają odbyć się już na przełomie grudnia i stycznia. Według Tumanowicza tego rodzaju prawybory będą miały znaczenie także jako demonstracja tego „jak ideowa prawica jest zjednoczona”.

Według wypowiadającego się w czasie konferencji prasowej posła Roberta Winnickiego, elektorów dokonujących bezpośredniego wyboru kandydata, a wybieranych przez zgromadzenia regionalne, ma być 250. „W trakcie tych prawyborów będą odbywać się dyskusje, debaty między kandydatami” – mówił o kampanii prawyborczej prezes Ruchu Narodowego. Jak ogłosił Konfederacja będzie przyjmować zgłoszenia chętnych do ubiegania się o jej nominację do wyborów prezydenckich do 10 listopada. Kandydatury zostaną podane w drugiej połowie listopada. „Uważamy będzie to jedno z najciekawszych wydarzeń na polskiej scenie politycznej w nowym sezonie wyborczym” – podsumował Winnicki.

Czytaj także: Ważny polityk PiS ujawnił cel tej partii – żeby nie powstała prawica narodowa

facebook.com/KONFEDERACJA2019/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz