Przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna aby Donald Tusk ogłosił swoją decyzję w sprawie startu w przyszłorocznych przed 20 listopada jeśli chce uzyskać poparcie jego partii.

„Z Donaldem Tuskiem widzimy się 20-21 listopada w Zagrzebiu. Decyzja o jego starcie w wyborach prezydenckich musi zapaść wcześniej. Jeśli nie wystartuje, w styczniu KO wyłoni swojego kandydata w prawyborach” – powiedział Schetyna w środowym wydaniu programu „Gość Wydarzeń” w telewizji Polsat.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Taki a nie inny termin w którym oczekuje na deklaracje byłego premiera Schetyna tłumaczył tym, że „w listopadzie będzie decyzja odnośnie dojścia do tej konkretnej osoby, która będzie reprezentowała koalicję Obywatelską w wyborach prezydenckich. A w grudniu wskazanie tej osoby”. Schetyna zadeklarował, że jest zwolennikiem prawyborów, które wyłoniłyby kandydata nie tylko PO ale i całej Koalicji Obywatelskiej. Jednak jak zaznaczył, jeśli to Tusk zdecyduje się kandydować prawybory nie będą potrzebne.

Portal telewizji Polsat News sugeruje, że PO chce uzyskać deklarację Tuska w sprawie kandydowania jeszcze wcześniej niż wyznaczył Schetyna. Decyzję o organizacji prawyborów zarząd partii chciałby podjąć na posiedzeniu 8 lub 9 listopada. Jednak Schetyna zastrzegał w środę – „Ja czekam na to, żeby został wybrany szefem Europejskiej Partii Ludowej i to uruchamia kalendarz”.

Donald Tusk kończy swoją kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Rozpatrywany jest jako poważny kandydat na szefa Europejskiej Partii Ludowej (EPP), paneuropejskiej frakcji w skład której wchodzą PO i Polskie Stronnictwo Ludowe. Wybór szefa EPP nastąpi na jej zjeździe w Zagrzebiu. Jednak o ambicjach Tuska powrotu na krajowej polityki poprzez walkę od razu o najwyższe stanowisko w państwie pisały dwa tygodnie temu media informujące o zakulisowej grze przewodniczącego Rady Europejskiej. Tusk podjął wówczas działania blokujące ogłoszenie przez Schetynę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jako kandydatki na prezydenta.

polsatnews.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz