Drugi największy bank Szwajcarii – Credit Suisse miał być wykorzystywany przez bułgarski gang narkotykowy.

Federalny Sąd Kryminalny Szwajcarii nałożył na Credit Suisse karę pieniężną o równowartości 2,1 mln dol. Sąd orzekł, że kierownictwo banku oraz jego wydziały prawne nie monitorowały aktywności  i nie zapewniały działaniom „zgodności z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy”, zacytował portal telewizji France24.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jedna z pracowniczek Credit Suisse została uznana już za winną prania poważnych sum brudnych pieniędzy w związku z kilkoma transakcjami, które przeprowadziła lub których przeprowadzenie zleciła w okresie od lipca 2007 r. do grudnia 2008 r. Pracowniczka doprowadziła do realizacji transakcji pomimo wyraźnych przesłanek, że pieniądze pochodziły z działalności przestępczej.

Jej działania pozwoliły wyprać 19 mln franków szwajcarskich gangowi obywateli bułgarskich zaangażowanych w obrót kokainą  poza zasięgiem władz. Pracowniczka została skazana na 20 miesięcy więzienia i grzywnę w zawieszeniu. W ramach postępowania za przestępczą działalność zostało też skazanych dwóch Bułgarów. Decyzją sądu skonfiskowano 12 mln franków jakie przestępcy zdeponowali na kontach drugiego co do wielkości banku Szwajcarii

Ponadto bank będzie musiał zrekompensować ponad 19 mln franków aktywów należących do organizacji przestępczej, „które nie mogły zostać skonfiskowane z powodu wewnętrznych błędów banku” – napisano w oświadczeniu szwajcarskiego sądu.

Czytaj także: Szwajcaria odmroziła część rosyjskich funduszy

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz