Erwin Bollinger, szef Wydziału Dwustronnych Stosunków Gospodarczych w Sekretariacie Stanu ds. Gospodarczych Szwajcarii, powiedział dziennikarzom w czwartek, że obecna suma rosyjskich zamrożonych aktywów wynosi obecnie 6,3 miliarda franków szwajcarskich.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Erwin Bollinger, szef Wydziału Dwustronnych Stosunków Gospodarczych w Sekretariacie Stanu ds. Gospodarczych Szwajcarii (SECO), powiedział dziennikarzom w czwartek, że obecna suma rosyjskich zamrożonych aktywów wynosi obecnie 6,3 miliarda franków szwajcarskich (CHF).

Stanowi to spadek w porównaniu z 7,5 mld franków szwajcarskich funduszy, które rząd zamroził 7 kwietnia.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Chociaż dodatkowe 2,2 miliarda CHF zostało zablokowane, 3,4 miliarda CHF zostało ponownie uwolnione. „Liczba zamrożonych aktywów nie jest wskaźnikiem skuteczności wdrażania sankcji” – przekonywał Bollinger. „Liczby mogą się zmieniać w obu kierunkach”.

Szwajcarskie banki i zarządzający aktywami mogą tymczasowo zamrozić fundusze, ale fundusze muszą zostać uwolnione, jeśli nie można ustalić, że aktywa są bezpośrednią własnością lub są kontrolowane przez osobę objętą sankcjami.

Szwajcaria nie może po prostu zamrozić funduszy, gdy nie ma „wystarczających podstaw”, powiedział Bollinger. SECO poinformowało także, że do tej pory zablokowano jedenaście nieruchomości w całej Szwajcarii.

Przypomnijmy, że Szwajcaria zablokowała reeksport amunicji do samobieżnego działa przeciwlotniczego Gepard, które Niemcy wysyłają na Ukrainę. Kraj powołał się przy tym na swoją neutralność. Szwajcaria zablokowała wcześniej reeksport amunicji do niemieckich bojowych wozów piechoty Marder dla Ukrainy.

SECO potwierdziło, otrzymanie dwóch wniosków o przekazanie amunicji, która trafiła na wyposażenie Bundeswehry ze Szwajcarii. Chodziło m.in. o amunicję do samobieżnego działa przeciwlotniczego Gepard. Wskazywały na to wcześniejsze doniesienia medialne.

„Obydwa zapytania zostały odrzucone. Szwajcaria jest krajem neutralnym i nie bierze udziału w sprzedaży broni” – napisano w oświadczeniu SECO.

Kresy.pl/Reuters/SwissInfo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz