Burmistrz Londynu Sadiq Khan ogłosił w piątek, że sytuacja epidemiczna w stolicy Wielkiej Brytanii wymknęła się spod kontroli i jest „krytyczna”. Khan ogłosił na terenie całego miasta stan „poważnego incydentu”.

Jak podaje agencja Reutera, Khan ostrzegł, że liczba łóżek szpitalnych wyczerpie się w ciągu najbliższych kilku tygodni, chyba że zostaną podjęte pilne działania w celu drastycznego powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby COVID-19.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Sytuacja w Londynie jest teraz krytyczna, ponieważ rozprzestrzenianie się wirusa wymknęło się spod kontroli” – mówił Khan. Według niego co 30. londyńczyk jest obecnie zarażony koronawirusem. Burmistrz ostrzegł, że bez podjęcia natychmiastowych działań, NHS, czyli publiczna służba zdrowia, „może zostać przytłoczona i więcej ludzi umrze”.

Reuters podaje, że liczba przypadków COVID-19 w Londynie wynosi obecnie ponad tysiąc na 100 tys. mieszkańców, a od 30 grudnia do 6 stycznia całkowita liczba pacjentów szpitalnych wzrosła o 27%. W ciągu ostatnich trzech dni w stolicy Wielkiej Brytanii zmarło 477 pacjentów, u których wynik testu na obecność wirusa był dodatni.

Obecnie liczba hospitalizowanych jest o 35% wyższa niż podczas szczytu pandemii w kwietniu i istnieją obawy, że będzie jeszcze gorzej.

„Ogłaszamy poważny incydent, ponieważ zagrożenie, jakie ten wirus stanowi dla naszego miasta, jest w punkcie krytycznym” – mówił Khan „błagając” mieszkańców o pozostanie w domach.

Jak podaje PAP, „poważny incydent” ogłasza się w razie zdarzenia, które stanowi zagrożenie dla zdrowia społeczności, lub powoduje taką liczbę lub rodzaj ofiar, że wymaga to wprowadzenia w życie specjalnych ustaleń przez jedną lub więcej służb reagowania kryzysowego. Ostatni poważny incydent obejmujący całe miasto ogłoszono w Londynie w czasie zamieszek w 2011 roku.

CZYTAJ TAKŻE: W wyjątkowych przypadkach w Wielkiej Brytanii będzie można przyjąć dawki dwóch różnych szczepionek na COVID-19

Kresy.pl / reuters.com / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz