Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w poniedziałek, że byłaby gotowa do poparcia zmian w traktacie lizbońskim regulującym funkcjonowanie Unii Europejskiej. Merkel powiązała swoje stanowisko z Brexitem.

Jak podaje agencja Reutera, szefowa niemieckiego rządu wyraziła swoje stanowisko w kwestii zmiany traktatu lisbońskiego na konferencji prasowej w Berlinie z udziałem kanclerza Austrii Sebastiana Kurza. Jej zdaniem Unia Europejska po wyjściu z niej Wielkiej Brytanii wymaga podniesienia konkurencyjności.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Z powodzeniem mogę sobie wyobrazić zmianę traktatów, gdyby były one konieczne” – mówiła Merkel dodając, że „w świetle wyjścia Wielkiej Brytanii [z UE] jesteśmy zobowiązani do wzmocnienia naszej konkurencyjności i szybszego działania”.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Merkel rozważa zmianę traktatu lizbońskiego. Wcześniej mówiła o tym w 2015 roku przed brytyjskim referendum na temat Brexitu. Kanclerz Niemiec nie wykluczała wówczas zmiany traktatu, by zatrzymać Brytyjczyków w UE. Mówiła wówczas o „Europie różnych prędkości”. Ówczesny premier Wielkiej Brytanii David Cameron oczekiwał rezygnacji z zacieśniania unijnych więzów i zmniejszenia wpływu unijnego prawa na krajowe ustawodawstwo.

Zmian unijnych traktatów Merkel nie wykluczała także w 2013 roku, gdy dyskutowano o sposobach wyjścia strefy euro z finansowych kłopotów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Merkel: państwa narodowe powinny być gotowe do przekazania części swojej suwerenności

Kresy.pl / Reuters / BBC / The Telegraph

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz