Węgry ustąpiły Ukrainie – nie będą miały ministra ds. rozwoju Zakarpacia

W węgierskim rządzie nie ma już „ministra ds. rozwoju Zakarpacia”. Po protestach Kijowa Węgry zmieniły nazwę tego stanowiska – podał we wtorek portal Ukraińska Prawda.

Budapeszt zmienił nazwę spornego stanowiska w poniedziałek. Odpowiednią decyzję opublikowano w oficjalnym dzienniku urzędowym węgierskiego ministerstwa sprawiedliwości.

Obecnie stanowisko to nosi nazwę „minister odpowiedzialny za rozwój współpracy komitatu [odpowiednik województwa – red.] Szabolcs-Szatmár-Bereg i obwodu zakarpackiego oraz koordynację programu rozwoju dziecięcych placówek oświatowych w regionie karpackim”.

Według Ukraińskiej Prawdy Węgrzy powrócili do poprzedniej nazwy stanowiska dodając do niej człon dotyczący koordynacji programu rozwoju placówek oświatowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w sierpniu br. oburzenie ukraińskiego MSZ wywołała informacja o powstaniu w rządzie Węgier stanowiska „ministra ds. rozwoju Zakarpacia”, czyli regionu zamieszkanego przez liczną węgierską mniejszość leżącego obecnie w granicach państwa ukraińskiego. W reakcji na to posunięcie Viktora Orbána ambasador Węgier w Kijowie został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy i wręczono mu oficjalną notę z żądaniami wyjaśnień w tej sprawie. Ukraiński MSZ uznał, że „ostatnie działania Węgier świadczą o wyborze konfrontacji zamiast współpracy i bezpośredniego wtrącania się w wewnętrzne sprawy Ukrainy”. Kijów groził nawet, że węgierski minister otrzyma zakaz wjazdu na Ukrainę.

31. sierpnia szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin ujawnił, że w trakcie telefonicznej rozmowy ze swoim węgierskim odpowiednikiem Peterem Sziijjarto usłyszał obietnicę zmiany nazwy tego stanowiska. „Węgrzy nas posłuchali i zmieniają nazwę swojego pełnomocnika ds. Zakarpacia”. – ogłosił Klimkin.

Węgry pozostają w konflikcie z władzami Ukrainy, że względu na wprowadzoną przez nie w zeszłym roku ustawę oświatową zakładającą ukrainizację ponadpoczątkowych szkół mniejszości narodowych, a więc także kilkudziesięciu działających na Zakarpaciu szkół z węgierskim językiem nauczania. Władze Węgier natychmiast po przyjęciu ustawy zadeklarowały, że będą blokować wszelkie polityczne kroki na rzecz integracji Ukrainy z Unią Europejską i NATO tak długo, aż Ukraińcy nie wycofają się z przepisów groźnych dla szkół mniejszości narodowych. Rząd Viktora Orbána do dziś stoi na tym stanowisku.

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz