Węgry uzgodniły z Rosją wszystkie warunki nowej długoterminowej umowy na dostawy gazu, która wejdzie w życie od 1 października – poinformował w poniedziałek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto na swoim profilu na Facebooku.

Jak podaje agencja Reutera, Szijjarto poinformował, że umowa z Gazpromem będzie zawarta na 15 lat, z możliwością modyfikacji zakupionych ilości po 10 latach. Według ministra uzgodniona cena gazu jest „znacznie korzystniejsza” od tej którą Węgry płaciły w ramach wygasającej umowy podpisanej w 1995 roku.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Peter Szijjarto dodał, że umowa zostanie podpisana do końca września, a Gazprom będzie wysyłał na Węgry 4,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie dwiema trasami: 3,5 mld metrów sześciennych przez Serbię i 1 mld metrów sześciennych przez Austrię.

Gazprom poinformował, że spotkał się z węgierskim ministrem spraw zagranicznych, ale nie podał żadnych szczegółów.

„Strony przyjrzały się kluczowym kwestiom i perspektywom współpracy w sferze gazu ziemnego, w tym dostaw gazu na Węgry” – napisał Gazprom w oświadczeniu.

Dotychczas Węgry importowały gaz ziemny z Rosji przez rurociąg biegnący przez Ukrainę. Jednak w ostatnich latach zdywersyfikowały import gazu, otwierając transgraniczne połączenia międzysystemowe z większością swoich sąsiadów i zabezpieczając dostawy od Royal Dutch Shell za pośrednictwem portu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Chorwacji.

Szijjarto powiedział, że większość dostaw w ramach nowego kontraktu dotrze nowym interkonektorem na granicy z Serbią, który będzie działał od października.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Szef węgierskiego MSZ: Przynosząca korzyści obu stronom współpraca z Rosją leży w interesie Węgier

Kresy.pl / reuters.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz