Wiceszef węgierskiego rządu złożył w Zgromadzeniu Narodowym wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego.

O złożeniu w parlamencie wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego przez wicepremiera Zsolta Semjéna napisał w środę portal Daily News Hungary. Według portalu rząd Viktora Orbána chce, aby stan wyjątkowy trwał on do czerwca 2022 r. Polityk tłumaczył konieczność jego przedłużenia walką z pandemią koronawirusa.

Przedłużenie stanu wyjątkowego nie wpłynie jednak na datę wyborów parlamentarnych, które kalendarzowo powinny się odbyć na wiosnę 2022 r. Obecne przepisy o stanie wyjątkowym zabraniają organizowania w jego trakcie jedynie wyborów uzupełniających.

Przedłużenie stanu wyjątkowego ma znaczenie także dla zamieszkujących na terytorium Węgier cudzoziemców. Ich pozwolenia pobytowe zostaną automatycznie wydłużonego do 30 czerwca.

Bezterminowy stan wyjątkowy został ogłoszony na Węgrzech po raz pierwszy w marcu 2020 r. Zniesiono go w czerwcu tegoż roku, by ponownie wprowadzić w listopadzie. Od tego czasu stan wyjątkowy jest konsekwentnie przedłużany przez koalicję Fidesz i KDNP.

 

Jak do tej pory na Węgrzech wirusem SARS CoV-2 zaraziło się 1,044 mln osób. 33 519 nosicieli zmarło. W ciągu ostatniej doby odnotowano kolejnych 12 637 nowych przypadków i zgony 176 zakażonych.

dailynewshungary.com/worldometers.info/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply