Od północy węgierski rząd przywraca stan nadzwyczajny w związku z epidemią koronawirusa – ogłosił we wtorek premier Węgier Viktor Orbán.

Jak podaje Hungary Today, Orbán zapowiedział wprowadzenie godziny policyjnej między północą a godziną 5 rano. W tym czasie kluby nocne będą zamknięte. W celu zmniejszenia tłoku w środkach transportu publicznego zawieszone zostanie pobieranie opłat parkingowych.

Imprezy sportowe, kina i teatry będą musiały ograniczyć widownię do jednej trzeciej, przy obowiązku zakładania maseczek. Zapowiedziano kontrolowanie wszystkich takich wydarzeń i finansowe kary dla łamiących ograniczenia. Obiekty, które nie będą przestrzegać ustalonych zasad, zostaną natychmiast zamknięte.

Zdaniem Orbána epidemia nabiera tempa. Premier powoływał się na przykład Austrii zauważając, że ma ona teraz 1,5 razy więcej infekcji na milion mieszkańców niż Węgry. Według niego wskaźniki te są kluczowe, ponieważ Węgry są zwykle około 5-7 dni za Austrią pod względem rozwoju epidemii. Powiedział, że jeśli ta tendencja się utrzyma, węgierskie szpitale będą bliskie wyczerpania swoich możliwości do połowy grudnia.

W opinii premiera Węgier nadszedł czas, aby podjąć dalsze kroki w celu ochrony funkcjonowania szpitali i życia osób starszych, których uznał za osoby najbardziej narażone. Krytykował parlament za to, że aż dwa tygodnie zajęło mu zaostrzenie kar za nienoszenie maseczek. „Jeśli wirus rozprzestrzenia się szybko, my również musimy działać szybko” – mówił apelując o odłożenie na bok sporów politycznych. Zapowiedział podwyżki płac dla lekarzy i zapewnienie szpitalom niezbędnego sprzętu ochronnego.

Orbán przekonywał, że tylko szczepionka może zakończyć pandemię. „Musimy wytrzymać do czasu opracowania szczepionki” – mówił, przypominając, że Węgry prowadzą rozmowy z Unią Europejską, Rosją, Chinami i Izraelem w sprawie zakupu szczepionek po tym, jak zostaną opracowane.

Orbán wezwał parlamentarzystów do przywrócenia stanu nadzwyczajnego na 90 dni.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, według premiera Węgier pierwsza partia szczepionki na koronawirusa ma być dostarczona na Węgry pod koniec grudnia br. lub na początku stycznia 2021 roku. Pod koniec października Orbán mówił, że Węgry do wiosny mogą mieć dostęp do dwóch lub trzech różnych szczepionek. Jego zdaniem od kwietnia kraj prawdopodobnie będzie mógł ogłosić zwycięstwo nad pandemią.

Kresy.pl / hungarytoday.hu

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz