Stoimy w obliczu prawdziwego i poważnego zagrożenia terroryzmem w Wielkiej Brytanii – powiedziała brytyjska minister spraw wewnętrznych. W kraju wprowadzono czwarty, „poważny” stopień zagrożenia terrorystycznego.

We wtorek po południu poziom zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii został podniesiony ze „znaczącego” do „poważnego”. To czwarty stopień w pięciostopniowej skali. Wynika to z ostatnich ataków terrorystycznych w Wiedniu i we Francji.

Przeczytaj: Wiedeń: Atak terrorystyczny: Zamachowiec współpracował z ISIS. Trwa obława na pozostałych terrorystów

Wprowadzenie poważnego poziomu zagrożenia oznacza, że brytyjskie służby bezpieczeństwa uważają, iż atak jest wysoce prawdopodobny, przy czym nie ma konkretnych danych wywiadowczych na temat tego, gdzie, kiedy i przez kogo miałby zostać przeprowadzony.

 

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel powiedziała, że Brytyjczycy powinni być “czujni, ale nie zaniepokojeni”. Zaznaczyła, że „jest to środek zapobiegawczy”, wprowadzony „po straszliwych wydarzeniach” z Francji i Austrii, który „nie opiera się na żadnym konkretnym zagrożeniu”.

Brytyjska minister dodała, że rząd w Londynie podjął już istotne działania w celu wzmocnienia narzędzi do walki z zagrożeniami terrorystycznymi.

– Jak już mówiłam, stoimy w obliczu prawdziwego i poważnego zagrożenia terroryzmem w Wielkiej Brytanii. Proszę ludzi o zachowanie czujności i zgłaszanie policji wszelkich podejrzanych zachowań – powiedziała Patel.

Oceną zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii zajmuje się JTAC, czyli komórka brytyjskiego kontrwywiadu wydająca rekomendacje w tej sprawie, niezależnie od rządu. Stosowana skala ma pięć poziomów: niski oznacza, że atak jest bardzo mało prawdopodobny; umiarkowany, że atak jest możliwy, ale mało prawdopodobny; znaczący – atak jest prawdopodobny; poważny – atak jest bardzo prawdopodobny; krytyczny, że atak jest bardzo prawdopodobny w najbliższej przyszłości.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Media przypominają, że poziom zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii został podniesiony do najwyższego po samobójczym zamachu bombowym w hali Manchester Arena w maju 2017 roku. Ponownie postąpiono we wrześniu 2017 roku, po eksplozji ładunku wybuchowego na londyńskiej stacji metra Parsons Green. Wówczas jednak nikt nie zginął, a najwyższy poziom wprowadzono na krótko. Od tamtego czasu do listopada 2019 roku obowiązywał drugi najwyższy poziom, czyli poważny. Niemal równo rok temu obniżono go do znaczącego.

PAP/ bankier.pl/ Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply