Z sondażu Social Changes wykonanego na zlecenie portalu wPolityce.pl wynika, że Prawo i Sprawiedliwość poniosło w ostatnim tygodniu duże straty. Nadal jednak cieszy się najwyższym poparciem wśród partii politycznych w Polsce. Swój wynik poprawiła Koalicja Obywatelska, jednak minimalnie. W Sejmie znalazłyby się także Lewica, Konfederacja i PSL.

Chęć głosowania na Zjednoczoną Prawicę deklaruje 30 proc. badanych (7 punktów mniej niż w poprzednim badaniu) – wynika z opublikowanych w środę wyników sondażu Social Changes. Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej zadeklarowało 27 proc. badanych (wzrost o 1 pkt. procentowy). Na trzecim miejscu znalazła się Lewica. Wskazało ją 14 proc. badanych – również wzrost o 1 punkt. Na Konfederację chce głosować 10 proc. ankietowanych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W Sejmie znalazłoby się także Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 6 proc. badanych – bez zmian.

Zwiększyła się też liczba wyborców, którzy deklarują chęć głosowania na „inne ugrupowanie”. Jest to aktualnie 13 proc. W poprzedniej fali badania – 7 proc. Podkreślono, że są to prawdopodobnie wyborcy Zjednoczonej Prawicy, którzy odsunęli się od swojego ugrupowania.

„Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1080 osób w dniach od 30 października 2020 roku do 2 listopada 2020 roku” – czytamy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Opisane powyżej badanie nie jest jedynym, w przypadku którego widać spadek poparcia dla partii rządzącej.

Aż 9 punktów procentowych straciło Prawo i Sprawiedliwość w najnowszym sondażu CBOS dotyczącym preferencji partyjnych.

Także według najnowszego sondażu IBRIS dla WP, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 29 proc. głosów, Koalicja Obywatelska zaś – na 24 proc. Oznacza to, że w porównaniu do poprzedniego sondażu poparcie PIS spadło o 7,1 pkt proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Również CBOS podał w piątek, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w ostatniej dekadzie października, na PiS (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) zagłosowałoby 31 proc. badanych. To aż o 9 pkt. procentowych mniej niż w poprzednim badaniu wykonanym na przełomie września i października.

wpolityce.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz