Ponad 2,5 miliona Słowaków przetestowano w sobotę na COVID-19. Staraniom Słowaków z uwagą przyglądają się inne kraje.

Jak podaje Guardian, minister obrony Słowacji Jaroslav Naď poinformował w niedzielę, że od 2,58 mln Słowaków pobrano w sobotę wymazy w ramach testów na COVID-19. U 25 850 osób, czyli u 1% przebadanych uzyskano wynik pozytywny. Osoby te zostaną skierowane na izolację.

Przebadani to prawie połowa populacji kraju liczącego 5,5 miliona mieszkańców. Pozostali mieli zostać przebadani w niedzielę.

Jest to pierwszy program masowych testów na COVID-19 w państwie takiej wielkości. Słowacki rząd ma nadzieję, że pomoże to zmniejszyć liczbę zakażeń bez wprowadzania twardego lockdownu. Wysyłkom Słowaków uważnie przyglądają się inne państwa zmagające się z pandemią.

Do wykonywania testów zaangażowano 40 tys. lekarzy wspieranych przez wojsko, policję, pracowników administracji oraz wolontariuszy. W kraju pojawiło się około 5 tys. punktów pobierania wymazów. Testy były bezpłatne i dobrowolne, ale rząd zapowiedział, że nałoży restrykcje na tych, którzy nie wezmą w nich udziału, włącznie z zakazem pracy.

Program spotkał się ze sprzeciwem niektórych ekspertów, którzy wątpili, że ma on sens jako jednorazowy środek bądź wskazywali że używa się w nim testów antygenowych, które są mniej dokładne niż laboratoryjne testy PCR i mogą w ten sposób generować więcej wyników fałszywie negatywnych i fałszywie dodatnich.

Rząd Słowacji planuje wykonanie drugiej rundy testów w przyszły weekend. Testami objęte są osoby powyżej 10. roku życia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że wcześniej, od piątku 23 października do niedzieli 25 października, pilotażowo przebadano prawie 141 tys. osób w czterech powiatach najbardziej dotkniętych epidemią. Testy ujawniły 5594 zakażonych ludzi, co oznacza 3,97 proc. przetestowanej populacji. W badaniu wykorzystano szybkie testy antygenowe, mniej dokładne, ale tańsze od testów PCR. Dopiero po uzyskaniu wyniku pozytywnego test powtarzano metodą PCR.

Kresy.pl / Guardian

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz