Premier Słowacji Igor Matovič podał ostateczne wyniki masowego testowania ludności w powiatach najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa – podały w poniedziałek słowackie media.

W ciągu trzech dni, od piątku 23 października do niedzieli 25 października na Orawie i w powiecie bardejowskim przebadano 140 945 osób. Jak informował na konferencji prasowej premier Matovič, oznacza to przebadanie 91 proc. maksymalnej zakładanej liczby osób.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Testy ujawniły 5594 zakażonych ludzi, co oznacza 3,97 proc. przetestowanej populacji.

W poszczególnych powiatach wyniki przedstawiały się następująco: Namiestów: 1910 zarażonych (4,77 proc. wszystkich przebadanych), Twardoszyn: 1078 zarażonych (4,85 proc.), Dolný Kubín: 916 zarażonych (3,12 proc.), Bardejów: 1569 zarażonych (3,25 proc.).

Zdaniem premiera Matovicia przeprowadzenie powszechnych testów miało sens. Według niego zidentyfikowanie zarażonych sprawi, że przestaną oni zarażać innych.

Początkowo zaplanowano przetestowanie populacji wynoszącej 180 tys. osób, lecz później wyłączono z badań osoby przebywające w domach pomocy społecznej, policjantów, strażaków i osoby odbywające wyroki. Wcześniej informowano, że masowymi testami objęte zostaną osoby powyżej 10. roku życia.

Premier Słowacji przypomniał, że w przyszły weekend całą Słowację czekają masowe testy na koronawirusa.

W badaniu wykorzystano szybkie testy antygenowe, mniej dokładne, ale tańsze od testów PCR. Dopiero po uzyskaniu wyniku pozytywnego test powtarzano metodą PCR.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Doradca premiera do spraw epidemii określił próg wytrzymałości służby zdrowia

Kresy.pl / slovensko.hnonline.sk / aktuality.sk / euractiv.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz