Orlen wchodzi na Słowację

Rynek słowacki będzie kolejnym po polskim, czeskim, niemieckim i litewskim, na którym pojawią się stacje Grupy Orlen. Sieć na Słowacji będzie funkcjonowała pod marką Benzina, która na tamtejszym rynku działała przez kilka dekad. – poinformowało w środę biuro prasowe PKN ORLEN.

Polski koncern paliwowy zapewnił, że będzie rozwijał swoją sieć na Słowacji poprzez współpracę franczyzową z mniejszymi operatorami stacji paliw lub przejęcia. Pierwsza stacja rozpocznie działanie pod nowym szyldem na przełomie marca i kwietnia br. w Malackach, nieopodal granicy słowacko-czeskiej. Orlen liczy, że w pierwszym roku działalności uda mu się dojść do poziomu 10 obiektów. Jak mówi prezes firmy Daniel Obajtek, celem w perspektywie 2-3 lat jest dołączenie do grona znaczących graczy na słowackim rynku detalicznym.

W ekspansji na słowackim rynku detalicznym paliw ma pomóc Orlenowi mocna pozycja na rynku hurtowym w tym kraju. Już dziś 20 procent tamtejszej sprzedaży hurtowej to produkty pochodzące z rafinerii Grupy Orlen. Stacje Benzina będą sprzedawać przede wszystkim paliwa Orlenu, natomiast w ofercie pozapaliwowej dostępne będą zarówno produkty lokalne, jak i pochodzące z Polski i Czech.

Jak podaje Orlen, stacje Benzina wracają na Słowację po ponad 30 latach. Marka początkowo jako Benzinol powstała w Czechosłowacji w 1953 roku, lecz zniknęła z rynku w wyniku przemian własnościowych po 1989 roku. Słowaccy kierowcy kojarzą ją jednak nie tylko z przeszłości, lecz także z Czech, gdzie Orlen poprzez swoją spółkę zależną Unipetrol posiada obecnie sieć ponad 400 stacji paliwowych Benzina. Polski koncern w rozwoju sieci na Słowacji chce wykorzystać doświadczenia zdobyte na rynku czeskim.

Wejście na rynek słowacki Orlen poprzedził badaniami, które wykazały, że marka Benzina cieszy się 66-procentową rozpoznawalnością a 69 proc. słowackich kierowców wykazuje zainteresowanie tankowaniem na stacjach tej marki. Większość badanych uważało Benzinę za sieć nowoczesną i świadczącą usługi wysokiej jakości. To ważne, ponieważ w ostatnich latach słowaccy kierowcy zdecydowanie zaczęli zwracać uwagę na jakość paliw.

CZYTAJ TAKŻE: Jak Okińczyc szkodził Orlenowi na Litwie

Orlen.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply