Rząd Czech zakazał wjazdu posiadaczom rosyjskich paszportów dyplomatycznych i służbowych, którzy nie posiadają akredytacji dla pełnienia misji w tym państwie.
“Liczba operacji sabotażowych rośnie i nie będziemy ryzykować wykorzystania [przez Rosję] agentów działających pod przykrywką dyplomatyczną. Dajemy przykład innym krajom i będę nadal naciskał na wprowadzenie najsurowszych środków na szczeblu Schengen. Będziemy chronić Republikę Czeską” – argumentował na X czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavský.
Już listopadzie 2023 roku Czechy zaproponowały wprowadzenie ograniczeń przemieszczania się rosyjskich dyplomatów po Unii Europejskiej, przypomniał portal Nastojaszczieje Wriemia.
„Financial Times” jako powód wprowadzenia tych ograniczeń podał walkę z rosyjską działalności szpiegowską i potencjalnymi sabotażami. Czeskie władze uważają, że rosyjscy dyplomaci powinni otrzymywać wizy i zezwolenia na pobyt, które zezwalają na podróżowanie wyłącznie w obrębie kraju przyjmującego, a nie na terenie całej strefy Schengen.
Autorzy inicjatywy zaproponowali również akceptowanie w przypadku rosyjskich dyplomatów ubiegających się o wizy i zezwolenia na pobyt, wyłącznie paszportów biometrycznych, ponieważ są one trudniejsze do podrobienia.
Polska stała się pierwszym krajem europejskim, który wprowadził ograniczenia w podróżowaniu dla rosyjskich dyplomatów. Od maja 2024 roku rosyjscy dyplomaci i konsulatów mogą swobodnie podróżować wyłącznie w obrębie województw, w których działają ich placówki. Ograniczenia te dotyczą wszystkich rosyjskich dyplomatów, z wyjątkiem ambasadora.
currenttime.tv/kresy.pl






























