Premier Czech Andrej Babisz rozpoczął we wtorek podróż zagraniczną, podczas której odwiedził Włochy i Maltę. Przed wylotem do Włoch zapowiedział, że Czechy nie przyjmą żadnych „uchodźców”.

Jak podaje Radio Praga, Babisz powiedział przed wyruszeniem w podróż, że nie spodziewa się po swoich spotkaniach konkretnych rezultatów, lecz chce osobiście zapoznać się z opiniami krajów, które są na „froncie” walki nielegalną imigracją. W szczególności chciał usłyszeć opinię premiera Włoch na temat europejskiej agencji ochrony granic Frontex – czy potrzebuje ona znaczącego zwiększenia uprawnień i personelu oraz potrojenia rocznego budżetu do około 10 mld euro.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5360.41 PLN    (24.36%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Premier Czech uważa, że UE musi w kompleksowy sposób rozwiązać problem migracji i że jego rząd jest gotowy opracować taki plan.

„Musimy następnie negocjować z Marokiem, Algierią, Tunezją, Libią i Egiptem w sprawie zatrzymania migracji na ich południowych granicach. Następnie potrzebujemy kompleksowego planu dla Afryki – dla poszczególnych krajów, z których przybywają ci migranci. To są imigranci ekonomiczni a nie ludzie uciekający przed wojną” – cytuje słowa Babisza Radio Praga.

Jak twierdzi ukraińskie wydanie portalu Radia Swoboda, szef czeskiego rządu odwołał się także do napływu imigrantów zarobkowych z Ukrainy. „Czechy nie przyjmą więcej żadnych uchodźców, któzy przeprawiają się do UE przez Morze Śródziemne, ponieważ przyjmują ludzi z Ukrainy” – miał powiedzieć Babisz przed wyruszeniem do Włoch. Zdaniem Radia Swoboda premier Czech „pomylił uchodźców z imigrantami zarobkowymi”. Według oficjalnych danych czeskiego MSW, w Czechach mieszka 122 763 Ukraińców z czasowymi i stałymi pozwoleniami na pobyt.

Wizyta Babisza we Włoszech miała odbyć się w lipcu br., lecz została przełożona z powodu odmowy pomocy przez Czechy w rozdysponowaniu 450 migrantów podjętych z jednego ze statków na Morzu Śródziemnym.

CZYTAJ TAKŻE: Premier Czech: Kwoty migracyjne należą do przeszłości

Kresy.pl / Radio Praha / Radio Swoboda

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz