Włochy zgodziły się przyjąć statek z migrantami

Włoski rząd zgodził się na przyjęcie niemal pół setki migrantów znajdujących się na pokładzie statku jednej z organizacji pozarządowych stojącego u wybrzeży Włoch. Migranci zostaną teraz rozdzieleni pomiędzy 7 krajów Unii Europejskiej. – podała agencja dpa.

Zgodę na wysadzenie migrantów na brzeg w porcie w Syrakuzach dał w środę premier Włoch Giuseppe Conte. Jego decyzję poprzedziły dyskusje z udziałem władz UE, gdzie finalnie mają trafić migranci. Oprócz Włoch zgodziły się ich przyjąć Niemcy, Francja, Portugalia, Rumunia, Malta i Luksemburg. Jak zapewniał na konferencji prasowej w Mediolanie Conte, procedura wysadzenia migrantów na brzeg rozpocznie się „w ciągu kilku godzin”.

Według dpa 19. stycznia 47 migrantów zostało wyłowionych z morza u wybrzeża Libii przez statek „Sea-Watch 3” pływający pod banderą holenderską i należący do niemieckiej organizacji pozarządowej Sea-Watch. Od tamtej pory statek czekał na wpuszczenie do sycylijskiego portu w Syrakuzach.

Decyzji premiera Conte nie skomentował dotychczas wicepremier Włoch z prawicowej Ligi Matteo Salvini, zwolennik zamknięcia włoskich portów dla statków z migrantami.

PRZECZYTAJ: Wicepremier Włoch: nie będziemy wpuszczać statków z migrantami

Pośrednikiem w osiągnięciu porozumienia w sprawie „Sea-Watch 3” okazała się Komisja Europejska. Jej wiceprzewodniczący Frans Timmermans powiedział, że UE powinna znaleźć sposób na uniknięcie takich dyskusji w przyszłości. Według niego sposób ten nie ma być konkurencyjny wobec lepszej kontroli granicznej czy odsyłania migrantów do ich krajów pochodzenia, ma natomiast „zawierać wyraźny wyraz europejskiej solidarności na poziomie europejskim”.

Sea-Watch chciało, by przyjęcie migrantów nakazał Włochom Europejski Trybunał Praw Człowieka, lecz we wtorek Trybunał nakazał jedynie, by Włochy zapewniły migrantom na statku podstawowe zaopatrzenie, opiekę medyczną i pomoc prawną.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Statki organizacji pozarządowych uwikłane w przemyt migrantów?

Kresy.pl / dpa

Włochy zgodziły się przyjąć statek z migrantami
5 (100%) 2 głosów.

Reklama

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Yogi :

    „Dobra zmiana made in Italy”. Czego nie mogła zrobić lewica wprost, robi prawica mamiąc naiwnych ludzi górnolotnymi hasłami i obietnicami. Terminy gonią, plan musi być wykonany i nie ważne czyimi rękami. Perfidni łgarze i socjopaci.
    Co się musi jeszcze wydarzyć, żeby ludzie wreszcie przejrzeli na oczy i dostrzegli, że jedni i drudzy dążą do tego samego – globalizmu = totalitaryzmu, tylko stosują inne metody.