Włochy zgodziły się przyjąć statek z migrantami

Włoski rząd zgodził się na przyjęcie niemal pół setki migrantów znajdujących się na pokładzie statku jednej z organizacji pozarządowych stojącego u wybrzeży Włoch. Migranci zostaną teraz rozdzieleni pomiędzy 7 krajów Unii Europejskiej. – podała agencja dpa.

Zgodę na wysadzenie migrantów na brzeg w porcie w Syrakuzach dał w środę premier Włoch Giuseppe Conte. Jego decyzję poprzedziły dyskusje z udziałem władz UE, gdzie finalnie mają trafić migranci. Oprócz Włoch zgodziły się ich przyjąć Niemcy, Francja, Portugalia, Rumunia, Malta i Luksemburg. Jak zapewniał na konferencji prasowej w Mediolanie Conte, procedura wysadzenia migrantów na brzeg rozpocznie się „w ciągu kilku godzin”.

Według dpa 19. stycznia 47 migrantów zostało wyłowionych z morza u wybrzeża Libii przez statek „Sea-Watch 3” pływający pod banderą holenderską i należący do niemieckiej organizacji pozarządowej Sea-Watch. Od tamtej pory statek czekał na wpuszczenie do sycylijskiego portu w Syrakuzach.

Decyzji premiera Conte nie skomentował dotychczas wicepremier Włoch z prawicowej Ligi Matteo Salvini, zwolennik zamknięcia włoskich portów dla statków z migrantami.

PRZECZYTAJ: Wicepremier Włoch: nie będziemy wpuszczać statków z migrantami

Pośrednikiem w osiągnięciu porozumienia w sprawie „Sea-Watch 3” okazała się Komisja Europejska. Jej wiceprzewodniczący Frans Timmermans powiedział, że UE powinna znaleźć sposób na uniknięcie takich dyskusji w przyszłości. Według niego sposób ten nie ma być konkurencyjny wobec lepszej kontroli granicznej czy odsyłania migrantów do ich krajów pochodzenia, ma natomiast „zawierać wyraźny wyraz europejskiej solidarności na poziomie europejskim”.

Sea-Watch chciało, by przyjęcie migrantów nakazał Włochom Europejski Trybunał Praw Człowieka, lecz we wtorek Trybunał nakazał jedynie, by Włochy zapewniły migrantom na statku podstawowe zaopatrzenie, opiekę medyczną i pomoc prawną.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Statki organizacji pozarządowych uwikłane w przemyt migrantów?

Kresy.pl / dpa
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Yogi :

    „Dobra zmiana made in Italy”. Czego nie mogła zrobić lewica wprost, robi prawica mamiąc naiwnych ludzi górnolotnymi hasłami i obietnicami. Terminy gonią, plan musi być wykonany i nie ważne czyimi rękami. Perfidni łgarze i socjopaci.
    Co się musi jeszcze wydarzyć, żeby ludzie wreszcie przejrzeli na oczy i dostrzegli, że jedni i drudzy dążą do tego samego – globalizmu = totalitaryzmu, tylko stosują inne metody.