Trzystukilowy pocisk powietrze-powietrze, broń palną, amunicję i materiały o treści neonazistowskiej skonfiskowała włoska policja podczas skoordynowanej akcji w czterech regionach Włoch przeciw włoskim neofaszystom zaangażowanym w przeszłości w konflikt w Donbasie.

Jak podała włoska policja, nalotów dokonano w poniedziałek rano. Brali w nich udział antyterroryści Turynu przy wsparciu swoich kolegów z Mediolanu, Varese, Forli i Novary. Śledztwo toczyło się od około roku we współpracy z turyńską prokuraturą.

Podczas akcji zatrzymano trzy osoby, w tym dwie w pobliżu lotniska Forli. Według włoskich mediów zatrzymani to 50-letni Fabio Del Bergiolo, były włoski celnik i aktywista neofaszystowskiej partii Forza Nuova, który w 2001 roku kandydował w wyborach do Senatu, 42-letni obywatel szwajcarski Alessandro Monti i 51-letni Włoch Fabio Bernardi.

W domu Bergiola w Gallarate skonfiskowano 9 karabinów automatycznych, broń myśliwską, pistolety, bagnety, amunicję i materiały o treści neonazistowskiej.

Był on zaangażowany także w próbę sprzedaży rakiety powietrze-powietrze ukrytej w hangarze na lotnisku niedaleko Pawii, podobnie jak Monti i Bernardi. Rakieta jest produkcji francuskiej a napisy na niej świadczą, że należała do sił zbrojnych Kataru. Rakieta była sprawna, lecz nie uzbrojona.

Początkowo włoska policja informowała w swoim komunikacie, że zatrzymania były wynikiem monitorowania włoskich ekstremistów, którzy walczyli w Donbasie “przeciw separatystom”. Później komunikat zmieniono i obecnie mówi on o “włoskich bojownikach o ekstremistycznej ideologii odpowiedzialnych w przeszłości za udział w konflikcie zbrojnym w Donbasie na Ukrainie”.

CZYTAJ TAKŻE: Włoski sąd skazał Ukraińca na 24 lata więzienia za zabicie fotoreportera w Donbasie

Kresy.pl / BBC / poliziadistato.it / New York Times / TVN24

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Poznaniak74
    Poznaniak74 :

    Do @dls Maverick Przeczytaj artykuł jeszcze raz, potem drugi i trzeci na głos. Jeżeli dalej nic nie rozumiesz, to zamiast wypisywać bzdury na forum, powtórz sobie materiał języka polskiego ze szkoły podstawowej, w temacie “CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM”…