Trzystukilowy pocisk powietrze-powietrze, broń palną, amunicję i materiały o treści neonazistowskiej skonfiskowała włoska policja podczas skoordynowanej akcji w czterech regionach Włoch przeciw włoskim neofaszystom zaangażowanym w przeszłości w konflikt w Donbasie.

Jak podała włoska policja, nalotów dokonano w poniedziałek rano. Brali w nich udział antyterroryści Turynu przy wsparciu swoich kolegów z Mediolanu, Varese, Forli i Novary. Śledztwo toczyło się od około roku we współpracy z turyńską prokuraturą.

Podczas akcji zatrzymano trzy osoby, w tym dwie w pobliżu lotniska Forli. Według włoskich mediów zatrzymani to 50-letni Fabio Del Bergiolo, były włoski celnik i aktywista neofaszystowskiej partii Forza Nuova, który w 2001 roku kandydował w wyborach do Senatu, 42-letni obywatel szwajcarski Alessandro Monti i 51-letni Włoch Fabio Bernardi.

W domu Bergiola w Gallarate skonfiskowano 9 karabinów automatycznych, broń myśliwską, pistolety, bagnety, amunicję i materiały o treści neonazistowskiej.

Był on zaangażowany także w próbę sprzedaży rakiety powietrze-powietrze ukrytej w hangarze na lotnisku niedaleko Pawii, podobnie jak Monti i Bernardi. Rakieta jest produkcji francuskiej a napisy na niej świadczą, że należała do sił zbrojnych Kataru. Rakieta była sprawna, lecz nie uzbrojona.

Początkowo włoska policja informowała w swoim komunikacie, że zatrzymania były wynikiem monitorowania włoskich ekstremistów, którzy walczyli w Donbasie „przeciw separatystom”. Później komunikat zmieniono i obecnie mówi on o „włoskich bojownikach o ekstremistycznej ideologii odpowiedzialnych w przeszłości za udział w konflikcie zbrojnym w Donbasie na Ukrainie”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Włoski sąd skazał Ukraińca na 24 lata więzienia za zabicie fotoreportera w Donbasie

Kresy.pl / BBC / poliziadistato.it / New York Times / TVN24
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz