Włochy mają nowy rząd. Liga Salviniego znalazła się w opozycji

Prezydent Włoch Sergio Mattarella zaprzysiągł w czwartek nowy rząd premiera Giuseppe Contego. Koalicję rządzącą utworzyły Ruch Pięciu Gwiazd oraz centrolewicowa Partia Demokratyczna i lewicowe ugrupowanie Wolni i Równi a Liga dotychczasowego wicepremiera Matteo Salviniego znalazła się w opozycji.

Szefem nowego rządu pozostał Giuseppe Conte. Lider Ruchu Pięciu Gwiazd, Były wicepremier i były minister rozwoju gospodarczego i pracy przeszedł na fotel ministra spraw zagranicznych. Resort spraw wewnętrznych objęła bezpartyjna Luciana Lamorgese, która pracowała w MSW na wysokich stanowiskach w czasie największego nasilenia kryzysu imigracyjnego. Gazeta “Repubblica” nazwała ją “anty-Salvinim”. Partia Demokratyczna otrzymała m.in. resorty finansów – będzie nim kierował były europoseł Roberto Gualtieri i ministerstwo ds. europejskich, którym będzie kierował Enzo Amendola. Wolni i Równi otrzymali w nowym rządzie tekę ministra zdrowia, którym został Roberto Speranza.

Rząd liczy 21 ministrów a ich średnia wieku to rekordowo niskie 37 lat. Ruchowi Pięciu Gwiazd przypadło 10 tek. Partii Demokratycznej – 9, Wolnym i Równym – 1.

Na utworzenie nowej koalicji w internetowym głosowaniu wyraziło zgodę 79 proc. członków Ruchu Pięciu Gwiazd. Nowy rząd musi zostać jeszcze zatwierdzony przez obie izby parlamentu. Głosowanie w Izbie Deputowanych jest zaplanowane na poniedziałek, a w Senacie – na wtorek.

Jak podaje agencja dpa, Liga oraz narodowo konserwatywna partia Bracia Włosi planują uliczne protesty przeciw nowemu rządowi. Pierwsza demonstracja Braci Włochów ma odbyć się w poniedziałek przed budynkiem Izby Reprezentantów. Matteo Salvini zapowiedział, że Liga będzie przeciwstawiać się nowemu gabinetowi “w parlamencie, we władzach miast i na ulicach”. Jego zdaniem rządy nowej koalicji “nie potrwają długo”. Wcześniej wyraził opinię, że drugi rząd Contego będzie „zdalnie sterowany przez Merkel i Macrona”.

Przypomnijmy, że 20. sierpnia br. zgodnie ze swoimi zapowiedziami Conte złożył na ręce prezydenta dymisję. Stało się to po faktycznym rozpadzie rządzącej przez 14 miesięcy koalicji Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi. Wcześniej szef Ligi Matteo Salvini oświadczył, że jego partia nie jest już w stanie dalej współpracować z Ruchem Pięciu Gwiazd i zaapelował o rozpisanie przedterminowych wyborów. Ruch Pięciu Gwiazd znalazł sobie jednak innych koalicjantów.

Kresy.pl / PAP / dpa / AFP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply