Włochy mają nowy rząd. Liga Salviniego znalazła się w opozycji

Prezydent Włoch Sergio Mattarella zaprzysiągł w czwartek nowy rząd premiera Giuseppe Contego. Koalicję rządzącą utworzyły Ruch Pięciu Gwiazd oraz centrolewicowa Partia Demokratyczna i lewicowe ugrupowanie Wolni i Równi a Liga dotychczasowego wicepremiera Matteo Salviniego znalazła się w opozycji.

Szefem nowego rządu pozostał Giuseppe Conte. Lider Ruchu Pięciu Gwiazd, Były wicepremier i były minister rozwoju gospodarczego i pracy przeszedł na fotel ministra spraw zagranicznych. Resort spraw wewnętrznych objęła bezpartyjna Luciana Lamorgese, która pracowała w MSW na wysokich stanowiskach w czasie największego nasilenia kryzysu imigracyjnego. Gazeta „Repubblica” nazwała ją „anty-Salvinim”. Partia Demokratyczna otrzymała m.in. resorty finansów – będzie nim kierował były europoseł Roberto Gualtieri i ministerstwo ds. europejskich, którym będzie kierował Enzo Amendola. Wolni i Równi otrzymali w nowym rządzie tekę ministra zdrowia, którym został Roberto Speranza.

Rząd liczy 21 ministrów a ich średnia wieku to rekordowo niskie 37 lat. Ruchowi Pięciu Gwiazd przypadło 10 tek. Partii Demokratycznej – 9, Wolnym i Równym – 1.

Na utworzenie nowej koalicji w internetowym głosowaniu wyraziło zgodę 79 proc. członków Ruchu Pięciu Gwiazd. Nowy rząd musi zostać jeszcze zatwierdzony przez obie izby parlamentu. Głosowanie w Izbie Deputowanych jest zaplanowane na poniedziałek, a w Senacie – na wtorek.

Jak podaje agencja dpa, Liga oraz narodowo konserwatywna partia Bracia Włosi planują uliczne protesty przeciw nowemu rządowi. Pierwsza demonstracja Braci Włochów ma odbyć się w poniedziałek przed budynkiem Izby Reprezentantów. Matteo Salvini zapowiedział, że Liga będzie przeciwstawiać się nowemu gabinetowi „w parlamencie, we władzach miast i na ulicach”. Jego zdaniem rządy nowej koalicji „nie potrwają długo”. Wcześniej wyraził opinię, że drugi rząd Contego będzie „zdalnie sterowany przez Merkel i Macrona”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że 20. sierpnia br. zgodnie ze swoimi zapowiedziami Conte złożył na ręce prezydenta dymisję. Stało się to po faktycznym rozpadzie rządzącej przez 14 miesięcy koalicji Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi. Wcześniej szef Ligi Matteo Salvini oświadczył, że jego partia nie jest już w stanie dalej współpracować z Ruchem Pięciu Gwiazd i zaapelował o rozpisanie przedterminowych wyborów. Ruch Pięciu Gwiazd znalazł sobie jednak innych koalicjantów.

Kresy.pl / PAP / dpa / AFP

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz