USA i ONZ krytykują powołanie przez bośniackich Serbów nowej komisji ws. masakry w Srebrenicy

Ambasada USA w Sarajewie oraz urząd Wysokiego Przedstawiciela ONZ ds. Bośni i Hercegowiny skrytykowały w piątek decyzję rządu Republiki Serbskiej o powołaniu komisji mającej ponownie zbadać zbrodnię w Srebrenicy. – pisze Balkan Insight.

Zdominowany przez Serbów rząd Republiki Serbskiej, części składowej Bośni i Hercegowiny, ogłosił w czwartek, że powołał komisję do “ustalenia prawdy o cierpieniach wszystkich narodów w Srebrenicy i wokół niej w latach 1992-1995”. Według Balkan Insight komisja ma skupić się na zbrodniach przeciwko Serbom a także przeciwko Bośniakom. W związku z tym, że liderzy bośniackich Serbów nie zgadzają się z poglądem, że masakra 7 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców w 1995 roku w Srebrenicy była ludobójstwem, powołanie komisji wywołało obawy o zamiar relatywizowania tej tragedii.

Powołanie komisji jest konsekwencją ubiegłorocznej decyzji parlamentu bośniackich Serbów, który anulował raport obarczający siły serbskie odpowiedzialnością za masakrę z 1995 roku i nakazał powołanie nowej komisji do jej zbadania.

Na czele nowej komisji ma stanąć Gideon Greif, profesor historii Żydów i Izraela z uniwersytetu w Teksasie, współpracujący z Yad Vashem od ponad 30 lat. “Celem komisji jest ustalenie prawdy, która może być tylko jedna. Moralnym obowiązkiem komisji jest być lojalnymi wobec faktów, prawdy i ofiar” – powiedział Greif serbskiej telewizji RTRS.

Republika Serbska powołała również inną komisję, która ma badać zbrodnie przeciw Serbom w Sarajewie.

CZYTAJ TAKŻE: Bośniaccy muzułmanie też mordowali w Srebrenicy

W piątek w osobnych oświadczeniach powołanie komisji ws. Srebrenicy skrytykowały ambasada USA w Sarajewie i Wysoki Przedstawiciel ONZ ds. Bośni i Hercegowiny. Ich zdaniem nie pomoże to w “osiągnięciu prawdy i pojednania”. Amerykanie przypomnieli, że Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości i Międzynarodowy Trybunał Karny ds. Byłej Jugosławii stwierdziły, że masakra w Srebrenicy była ludobójstwem. “Każdy powinien respektować decyzje sądu i odważnie stawiać czoła prawdzie i zaakceptować ją, niezależnie od tego, jak jest bolesna” – napisała ambasada USA.

CZYTAJ TAKŻE: Trybunał w Hadze zawiesił posiedzenie po tym jak podsądny wypił truciznę [+VIDEO]

Kresy.pl / Balkan Insight

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • lp
   lp :

   @Willgraf A tak, bo gdy kłamstwo srebrenickie wyjdzie na jaw to okaże się, że była to wielka mistyfikacja a bandyci z NATO rozwalili Serbię jedynie w imię imperialnych celów USA.

 1. jwu
  jwu :

  Srebrenica ,to takie nasze Jedwabne.Gdzie były ofiary ,co jest faktem .Ale znalazły się pewne siły,które nie pozwoliły na to ,by sprawdzono,ile naprawdę było tych ofiar?

 2. Adinocka
  Adinocka :

  @Aeolian Faktycznym sprawcą mordu byli Serbowie. Okazać się powinno, że armia Republiki Serbskiej zastosowała odpowiedzialność zbiorową wobec Bosznikaków płci męskiej, by powstrzymać ludobójstwo na okołosrebrenickich Serbach (miasto było muzułmańskie, ale prowincja prawosławna). Najpierw srebrenickie komando boszniaków pod wodzą Nasera Oricia (uniewinniony, bo nie przeżyli świadkowie jego mordów) wymordowało miejscowych Serbów również w tysiącach. To spowodowało ofensywę armii RS, na ten peryferyjny obszar.

 3. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Tja – Amerykanie i Anglicy stawiali czola prawdzie przez ponad 50 lat w sprawie Katynia. Ich prawda zaślepila nawet żydów ,bo skoro wina Niemców była dla nich bezsporna to po co chronili przed ta prawda cały świat włacznie z Rosjanami. My Polacy wiedzielismy od początku kto za tym stal ale poprawnośc polityczna aliantów trwa do dzisiaj na wielu polach .

 4. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Mocarstwa boja się o własny wizerunek kosztem maluczkich ,oklamywanych od dziesiecioleci. A może zacznie sie zadawanie niewygodnych pytań o miliony ofiar w Iraku, Afganistanie, Palestynie, Wolyniu, Jedwabnym , Ponarach, Augustowie, Tybecie a po co to wyjaśniac skoro Starsi Bracia wszystko nam juz wyjasnili.