Ambasada USA w Sarajewie oraz urząd Wysokiego Przedstawiciela ONZ ds. Bośni i Hercegowiny skrytykowały w piątek decyzję rządu Republiki Serbskiej o powołaniu komisji mającej ponownie zbadać zbrodnię w Srebrenicy. – pisze Balkan Insight.

Zdominowany przez Serbów rząd Republiki Serbskiej, części składowej Bośni i Hercegowiny, ogłosił w czwartek, że powołał komisję do „ustalenia prawdy o cierpieniach wszystkich narodów w Srebrenicy i wokół niej w latach 1992-1995”. Według Balkan Insight komisja ma skupić się na zbrodniach przeciwko Serbom a także przeciwko Bośniakom. W związku z tym, że liderzy bośniackich Serbów nie zgadzają się z poglądem, że masakra 7 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców w 1995 roku w Srebrenicy była ludobójstwem, powołanie komisji wywołało obawy o zamiar relatywizowania tej tragedii.

Powołanie komisji jest konsekwencją ubiegłorocznej decyzji parlamentu bośniackich Serbów, który anulował raport obarczający siły serbskie odpowiedzialnością za masakrę z 1995 roku i nakazał powołanie nowej komisji do jej zbadania.

Na czele nowej komisji ma stanąć Gideon Greif, profesor historii Żydów i Izraela z uniwersytetu w Teksasie, współpracujący z Yad Vashem od ponad 30 lat. „Celem komisji jest ustalenie prawdy, która może być tylko jedna. Moralnym obowiązkiem komisji jest być lojalnymi wobec faktów, prawdy i ofiar” – powiedział Greif serbskiej telewizji RTRS.

Republika Serbska powołała również inną komisję, która ma badać zbrodnie przeciw Serbom w Sarajewie.

CZYTAJ TAKŻE: Bośniaccy muzułmanie też mordowali w Srebrenicy

W piątek w osobnych oświadczeniach powołanie komisji ws. Srebrenicy skrytykowały ambasada USA w Sarajewie i Wysoki Przedstawiciel ONZ ds. Bośni i Hercegowiny. Ich zdaniem nie pomoże to w „osiągnięciu prawdy i pojednania”. Amerykanie przypomnieli, że Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości i Międzynarodowy Trybunał Karny ds. Byłej Jugosławii stwierdziły, że masakra w Srebrenicy była ludobójstwem. „Każdy powinien respektować decyzje sądu i odważnie stawiać czoła prawdzie i zaakceptować ją, niezależnie od tego, jak jest bolesna” – napisała ambasada USA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Trybunał w Hadze zawiesił posiedzenie po tym jak podsądny wypił truciznę [+VIDEO]

Kresy.pl / Balkan Insight

USA i ONZ krytykują powołanie przez bośniackich Serbów nowej komisji ws. masakry w Srebrenicy
4.5 (90%) 8 głosów.

Reklama

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Adinocka :

  @Aeolian Faktycznym sprawcą mordu byli Serbowie. Okazać się powinno, że armia Republiki Serbskiej zastosowała odpowiedzialność zbiorową wobec Bosznikaków płci męskiej, by powstrzymać ludobójstwo na okołosrebrenickich Serbach (miasto było muzułmańskie, ale prowincja prawosławna). Najpierw srebrenickie komando boszniaków pod wodzą Nasera Oricia (uniewinniony, bo nie przeżyli świadkowie jego mordów) wymordowało miejscowych Serbów również w tysiącach. To spowodowało ofensywę armii RS, na ten peryferyjny obszar.

 2. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Tja – Amerykanie i Anglicy stawiali czola prawdzie przez ponad 50 lat w sprawie Katynia. Ich prawda zaślepila nawet żydów ,bo skoro wina Niemców była dla nich bezsporna to po co chronili przed ta prawda cały świat włacznie z Rosjanami. My Polacy wiedzielismy od początku kto za tym stal ale poprawnośc polityczna aliantów trwa do dzisiaj na wielu polach .

 3. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Mocarstwa boja się o własny wizerunek kosztem maluczkich ,oklamywanych od dziesiecioleci. A może zacznie sie zadawanie niewygodnych pytań o miliony ofiar w Iraku, Afganistanie, Palestynie, Wolyniu, Jedwabnym , Ponarach, Augustowie, Tybecie a po co to wyjaśniac skoro Starsi Bracia wszystko nam juz wyjasnili.