Najnowszy sondaż wskazuje, że w Bułgarii rośnie poparcie dla nacjonalistycznej partii „Odrodzenie”, która zajmuje prorosyjskie stanowisko.

Agencja informacyjna Novinite podała wyniki najnowszego badania sympatii partyjnych wśród Bułgarów przeprowadzonego przez pracownię Alpha Research. Zarejestrował on wyraźne zmiany w stosunku do wyniku jesiennych wyborów. Pierwsze miejsce zajęła partia Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB), która uzyskała poparcie 21,7 proc. respondentów. Pod wodzą Bojko Borisowa GERB rządziła Bułgarią, z krótkimi przerwami, w latach 2009-2021. 17 marca tego roku Borisow został zatrzymany na 24 godziny po czym zwolniony bez przedstawienia zarzutów. Sąd Najwyższy uznał w zeszłym tygodniu to zatrzymanie za bezprawne.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

470 PLN    (2.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Na drugim miejscu znalazła się liberalna koalicja „Kontynuujemy zmianę” (PP) premiera Kiriła Petkowa, która zwyciężyła w listopadowych wyborach. W sondażu poparło ją 18,4 proc. respondentów co jest wynikiem o prawie 7 punktów procentowych niższym niż w listopadzie. Podobny poziom poparcia utrzymała natomiast Bułgarska Partia Socjalistyczna (BSP), którą wskazało 10,2 proc. respondentów.

Tuż za nią znalazło się „Odrodzenie”, które wskazało 9,4 proc. pytanych. Nacjonalistyczna partia jest obecnie najmniejszą w bułgarskim Zgromadzeniu Narodowym, ale od listopada zdołała już podwoić poparcie, wobec 4,8 proc. głosów zdobytych w ostatnich wyborach. Novinite napisały o „wyraźnej mobilizacji radykalnych głosów” w Bułgarii. Odrodzenie jest partią najwyraźniej prorosyjską na bułgarskiej scenie politycznej. Na niedawnym proteście organizowanym przez tę partię w Sofii pojawił się plakat z literą „Z” w barwach wstążki gieorgiejewskiej.

Zgodnie z sondażem do bułgarskiego parlamentu weszliby jeszcze politycy Ruchy na rzecz Praw i Wolności (DPS) reprezentującego mniejszość turecką, którzy uzyskali 7,6 proc. To około 5 punktów procentowych mniej niż w ostatnich wyborach.

Na parlamentarną reprezentację mogłaby liczyć także liberalna partia Demokratyczna Bułgaria (DB) z 6,7 proc. poparcia a także populistyczny ruch piosenkarza-celebryty Slawiego Trifonowa „Jest taki naród” (ITN), który wskazało 4,5 proc. respondentów. Ten ostatni, jeszcze w lipcu wygrał wybory parlamentarne z wynikiem 24 proc., ale od tego czasu konsekwentnie traci poparcie. W kolejny przedterminowych wyborach w listopadzie ruch Trifonowa wybrało już tylko 9 proc. wyborców.

novinite.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz