Prezydent Serbii ustąpił ze stanowiska szefa partii rządzącej

Aleksandar Vučić ustąpił ze stanowiska przewodniczącego Serbskiej Partii Postępowej (SNS). Komentatorzy spodziewają się, że utworzy nowy ruch politycznych.

Vučić ogłosił rezygnację na sobotnim zjeździe SNS, jak podała agencja informacyjna Reutera. Ruch ten nastąpił po piątkowych masowych wiecach poparcia dla prezydenta Serbii, które obywały się na terenie Serbii właściwej, ale także w Kosowie. Wiecowali nawet Serbowie w Czarnogórze oraz Serbii i Hercegowinie.

Główny wiec odbył się w piątek w centrum Belgradu. Uczestniczył w nim między innymi minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó, który nazwał Serbię „historycznym przyjacielem” swojego państwa.

Obóz prezydenta Vučicia chciał w ten sposób odpowiedzieć na serię manifestacji protestacyjnych do jakich dochodzi w Serbii od tygodni. Ich tłem jest seria dwóch śmiertelnych strzelanin, w wyniku których, w ciągu miesiąca zginęło 18 osób. Przeciwnicy SNS uznali, że akty morderczej desperacji nastąpiły w warunkach tworzonych przez obóz rządzący i sympatyzujące z nimi środki masowego przekazu.

Doceniając rozmiary kontestacji Vučić powiedział do zebranych – „nieco inne podejście jest potrzebne, aby zjednoczyć większą liczbę tych, którzy chcą walczyć o zwycięstwo patriotycznej Serbii… pomyślnej Serbii, która skupi się na swoich obywatelach, na kraju, który nie będzie szukał powodów do podziałów, ale dla zjednoczenia i wspólnoty”.

Ustępując ze stanowiska szefa SNS Vučić wyznaczył na swojego następcę obecnego ministra obrony Miloša Vučevicia. Pozostał jednak członkiem stronnictwa, stwierdzając – „Nigdy nie opuszczę tej partii, jestem dumny, że przez te wszystkie lata prowadziłem najlepszą partią” – zacytował Reuter.

Zapowiedział jednak, że SNS dołączy do szerszej, parasolowej organizacji politycznej, którą Vučić planuje utworzyć 28 czerwca. Jak zadeklarował sam prezydent „Jeśli Vučić jest lokomotywą tego ruchu, pierwszym wagonem będzie SNS”. Jeszcze w marcu ogłosił on, że nowy ruch ma być ruchem ludowym dla Państwa.

SNS powstała jako rozłam z nacjonalistycznej Serbskiej Partii Radykalnej (SRS) w 2008 r. Zdystansowała się ona od nacjonalizmu tej drugiej i przeszła na pozycje poparcia dla integracji z Unią Europejską. Pierwszym przywódcą był Tomislav Nikolić, który w 2012 r. został prezydentem, przekazując kierowanie partią Vučiciowi. Ten, obejmując po wygranych przez SNS wyborach parlamentarnych, stanowisko premiera stopniowo wykorzystał do zmarginalizowania dawnego lidera.

Za czasów przewodnictwa Vučić SNS przekształciła się w najbardziej masową partię Europy. W 2020 r. formalnie miała 800 tys. członków co oznacza, że należało do niej ponad 10 proc. obywateli Serbii.

reuters.com/budapesttimes.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz