Cierpliwość Katalończyków kończy się – ostrzegł premier Katalonii Quim Torra.

Szef regionalnego rządu Katalonii Quim Torra dał we wtorek premierowi Hiszpanii Pedro Sanchezowi miesiąc na wypracowanie mechanizmu, który pozwoli na uznanie wyników referendum niepodległościowego w Katalonii. Jeśli hiszpański rząd nie spełni tego wymagania, straci poparcie katalońskich separatystów w parlamencie. – podała agencja Reutera.

„Jeśli do listopada nie zostanie uzgodniony żaden mechanizm, wtedy partie opowiadające się za niepodległością [Katalonii] nie będą mogły gwarantować panu Sanchezowi stabilności w parlamencie” – powiedział Torra we wtorek w katalońskim parlamencie. Według niego Katalończycy nie spoczną, dopóki rezultaty zeszłorocznego referendum niepodległościowego nie zostaną uznane.

W hiszpańskim parlamencie trwa omawianie budżetu na przyszły rok i premierowi Sanchezowi jest potrzebne poparcie małych partii, ponieważ jego Partia Socjalistyczna (PSOE) posiada tylko 84 głosy z 350-osobowym parlamencie. Gdy w czerwcu br. Sanchez uzyskał wotum zaufania, jego kandydaturę poparli m.in. posłowie reprezentujący separatystyczne partie baskijskie i katalońskie.

Rzeczniczka hiszpańskiego rządu oświadczyła krótko po słowach Torry, że nie musi on czekać na odpowiedź do listopada. Jak powiedziała, „ten rząd nie akceptuje ultimatów”. Przypomniała, że rząd Hiszpanii akceptuje autonomię prowincji, ale nie jej niepodległość.

Jak pisze El Pais, Torra znalazł się w ogniu krytyki po poniedziałkowych zamieszkach w Katalonii w rocznicę uznanego za nielegalne referendum niepodległościowego, zarówno ze strony radykalnych secesjonistów, jak i hiszpańskiego rządu. Hiszpański rząd obciążył do odpowiedzialnością za nawoływanie do protestów – Torra bowiem chwalił protestujących i uczestników blokad dróg za „wywieranie presji”. Jednocześnie radykalni secesjoniści mają do niego pretensje za użycie policji do rozgonienia demonstrantów, którzy próbowali opanować budynek katalońskiego parlamentu.

Kresy.pl / Reuters / El Pais / Catalan News
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz