Wybranemu w kwietniu Zgromadzeniu Narodowemu Bułgarii udało się zatwierdzić pierwszą od czerwca zeszłego roku regularną radę ministrów.

We wtorek Zgromadzenie Narodowe zatwierdziło skład nowego rządu Bułgarii. Premierem został Nikołaj Denkow, deputowany z liberalnej fakcji “Kontynuujemy zmianę” (PP). Za Denkowem opowiedziało się 132 parlamentarzystów w izbie liczącej 240 członków. Byli to nie tylko przedstawiciele PP tworzący jedną frakcję z Demokratyczną Bułgarią (DB), ale też parlamentarzyści wspólnej frakcji “Obywateli za Europejskim Wyborem Bułgarii” (GERB) i Związku Sił Demokratycznych (SDS). Denkowa poparło również dwóch parlamentarzystów z reprezentującego mniejszość turecką Ruchu na rzecz Praw i Wolności (DPS). Był to obłożony amerykańskimi sankcjami Delan Peewski i Mustafa Karadayi, podała agencja informacyjna Novinite.

Przeciwko nominatowi na nowego premiera opowiedziało się natomiast wszystkich 37 deputowanych nacjonalistycznego “Odrodzenia” (Wazrażdane). Tak samo zrobiło 26 reprezentantów Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP) oraz 11 przedstawicieli partii “Jest taki naród” (ITN). Przeciw Denkowowi było również jeden polityk GERB.

W gabinecie Denkowa znaleźli się nie tylko politycy PP-DB ale też GERB-SDS i jest to konsekwencją zawarcia koalicji przez obozy, których konflikt był dotychczas jedną z osi bułgarskiej polityki. GERB, pod wodzą szefa tej partii Bojko Borisowa rządziła Bułgarią w latach 2009-2021 z krótką przerwą na rząd techniczny. Borisow, który stał na czele rządów, z biegiem czasu był oskarżany przez przeciwników o budowanie sieci klientelistycznych, skorumpwanie oraz związki ze zorganizowaną przestępczością.

Już latem 2020 r. w Sofii rozpoczęły się protesty uliczne przeciwko Borisowowi. To właśnie na ich fali w bułgarskiej polityce pojawiła się cała fala nowych partii politycznych jak populistyczna ITN oraz liberalne DB i PP. Liberałowie przedstawiali się jako antyteza starego układu politycznego. Jednocześnie GERB nie mogło przekroczyć historycznego podziału politycznego równie ważnego w bułgarskiej polityce, jakim jest antagonizm z postkomunistyczną BSP.

Wobec tych podziałów GERB, po nieznacznych zwycięstwie wyborczym w wyborach w kwietniu 2021 r. nie był w stanie sformować koalicji w nowym parlamencie. Co uruchomiło wyborczy maraton trwający przez następne dwa lata.

W lipcu 2021 r. wybory wygrała populistyczna partia “Jest taki naród” piosenkarza i celebryty telewizyjnego Slawiego Trifonowa. Wskutek jego hamletyzowania ponowanie nie udało się utworzyć rządu.

ITN dołączyła natomiast do koalicji liberałów i socjalistów powstałej po kolejnych wyborach w listopadzie 2021 r. Jednak już po pół roku późnie populiści Trifonowa poparli wotum nieufności dla premiera Kiriła Petkowa. W efekcie zaszła konieczość rozpisania kolejnych przedterminowych wyborów, które odbyły się w październiku 2022 r. Jednak także po nich nie udało się wyłonić w nowym parlamencie większości.

Ostatnie wybory odbyły się w kwietniu bieżącego roku. Ponownie wygrała w nich koalicja GERB-SDS z niewielką przewagą. Porozumienie tego obozu z koalicją liberałów z PP-DB można uznać za politycznych przełom.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sam Denkow do naukowiec z Uniwersytu Sofijskiego im. św. Klemensa z Ochrydy oraz członek Bułgarskiej Akademii Nauk, z bogatym już doświadczeniem politycznym.

W latach 2014–2016 był wiceministrem edukacji i nauki. W 2017 r. utrzymywał to stanowisko w kilkumiesięcznym gabinecie technicznym Ognjana Gerdżikowa. Po raz drugi objął kierownictwo tego ministerstwa w maju 2021 r, w ramach dwóch technicznych rządów pozaparlamentarnych Stefana Janewa. W  grudniu 2021 w gabinecie Kiriła Petkowa z PP pojawił się z rekomendacji tej partii. W dwóch ostatnich wyborach uzyskał mandat parlamentarnych z jej listy.

Ministrem spraw zagranicznych w nowym rządzie Bułgarii będzie Marija Gabriel z GERB. W Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen była ona komisarzem do spraw innowacji i młodzieży, jednak w maju tego roku ustąpiła ze stanowisko, gdy rozważana była jako kandydatka na premiera swojego kraju.

novinite.com/kresy.pl

 

 

 

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply