W Serbii prezydent Vuczić doprowadził do roszad personalnych w rządzie, jednak pozostawił Anę Brnabić na stanowisku premiera.

Prezydent ponownie desygnował na szefową rządu Anę Brnabić uważaną przez wielu komentatorów za całkowicie lojalną wobec serbskiego prezydenta. Jej nowy rząd będzie składał się częściowo z nowych ludzi. Istotną zmianą jest oddanie stanowiska ministra spraw zagranicznych przez Ivicę Daczicia – przewodniczącego Socjalistycznej Partii Serbii (SPS). Daczić został zamiast tego przewodniczącym parlamentu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Portal Serbian Monitor ocenia, że jest to objaw zwrócenia Vuczicia i jego obozu bardziej w kierunku USA. W ocenie portalu to właśnie SPS jest w koalicji rządzącej z Serbską Partią Postępową (SNS) siłą opowiadającą się za zbliżeniem z Rosją. Zwraca on uwagę, że socjaliści musieli oddać nie tylko dyplomację ale też Ministerstwo Energetyki prowadzące politykę w kluczowej dla geopolitycznej konkurencji na Bałkanach dziedzinie zaopatrzenia kraju w strategiczne surowce energetyczne.

Stanowisko ministra spraw zagranicznych zajął Nikola Selaković, mający dobre relacje z Rosjanami, ale, jak ocenia Serbian Monitor, w pełni podporządkowujący się kierownictwu Vuczicia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Stanowisko ministra obrony straciła inna mocna figura na scenie polityczne Serbii Aleksandar Vulin. Pozostanie on jednak w rządzie. Objął resort spraw wewnętrznych. Natomiast desygnowany na szefa Ministerstwa Obrony Nebojsza Stefanović według Serbian Monitora także jest bardziej sceptyczny wobec współpracy z Rosją.

Powołanie Gordany Comić na stanowisko ministra mniejszości i dialogu społecznego odczytywane jest jako próba minimalnego otwarcia na opozycję, która odmawia wprost władzom legitymizacji po bojkocie ostatnich wyborów parlamentarnych. Comić to była działaczka opozycyjnej Partii Demokratycznej.

Zwraca też uwagę wysoka feminizacja nowego serbskiego rządu. Kobiety zajęły w nim aż 10 stanowisk ministerialnych na 21 resortów.

serbianmonitor.com/aa.com.tr/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz