Koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się w Europie znacznie wcześniej niż sądzono – podała w niedzielę agencja Reutera powołując się na badania naukowców z Mediolanu i Sieny. Dotychczas uważano, że wirus pojawił się w grudniu 2019 roku w chińskim Wuhan a dopiero stamtąd został przywleczony do Europy.

Jak podaje Reuters, badania naukowców z Narodowego Instytutu Raka (INT) w Mediolanie, których wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Tumori Journal, wskazują, że 11,6% z 959 zdrowych ochotników biorących udział w badaniu przesiewowym w kierunku raka płuc między wrześniem 2019 a marcem 2020 roku rozwinęło przeciwciała koronawirusa na długo przed lutym br., czyli przed tym, jak we Włoszech wykryto pierwszy przypadek COVID-19.

Kolejny test w kierunku przeciwciał SARS-CoV-2 został przeprowadzony przez Uniwersytet w Sienie dla tego samego badania zatytułowanego „Nieoczekiwane wykrycie przeciwciał SARS-CoV-2 w okresie przedpandemicznym we Włoszech”. Jak powiedział Reutersowi współautor badania Giovani Apolone, okazało się, że cztery przypadki z pierwszego tygodnia października 2019 roku były również pozytywne pod względem przeciwciał neutralizujących wirusa, co oznacza, że osoby te były zarażone we wrześniu.

„To jest główne odkrycie: osoby bez objawów nie tylko były pozytywne po testach serologicznych, ale miały również przeciwciała zdolne do zabicia wirusa” – powiedział Apolone.

W marcu br. włoscy naukowcy w rozmowie z agencją Reutera zwrócili uwagę, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku w Lombardii odnotowano większą niż zwykle liczbę przypadków ciężkiego zapalenia płuc i grypy, co sugeruje, że ​​nowy koronawirus mógł tam krążyć wcześniej, niż do tej pory sądzono.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dotąd sądzono, że źródłem choroby był prawdopodobnie targ w chińskim mieście Wuhan, gdzie trzymano żywe zwierzęta. Wirus miał tam pojawić się w grudniu 2019 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Pompeo: są „mocne dowody” na to, że koronawirus powstał w laboratorium w Wuhan

Kresy.pl / reuters.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz