MSZ Serbii wezwało do siebie rosyjskiego ambasadora

Ambasador Rosji w Belgradzie został wezwany do MSZ Serbii w związku z kontrowersyjnym postem Marii Zacharowej w mediach dotyczącym prezydenta Aleksandara Vučicia.

Jak podała w poniedziałek agencja RIA Nowosti, ministerstwo spraw zagranicznych Serbii zaprosiło do siebie ambasadora Rosji Aleksandra Bocana-Charczenkę w celu „ustnego wyjaśnienia sytuacji z postem oficjalnej przedstawicielki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej o wizycie prezydenta Serbii Aleksandara Vučicia w Stanach Zjednoczonych”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Chodzi o sobotni wpis Zacharowej na Facebooku, który rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji zilustrowała dwoma zdjęciami. Na pierwszym zdjęciu widać, w jaki sposób w Białym Domu posadzono prezydenta Serbii przed Donaldem Trumpem. Drugie zdjęcie było kadrem z erotycznego filmu „Nagi instynkt”, na którym przesłuchiwana przez policjantów bohaterka grana przez Sharon Stone siedzi w prowokacyjnej pozie. „Jeśli wezwano was do B[iałego] D[omu], a krzesło postawiono tak, jak na przesłuchaniu, siądźcie tak, jak na zdjęciu nr 2. Kimkolwiek jesteście. Po prostu uwierzcie” – napisała Zacharowa. Jak pisaliśmy, jej wpis został odebrany jako drwiny z prezydenta Serbii i wywołał oburzenie serbskich urzędników, a także samego Vučicia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pierwszy wicepremier i minister spraw zagranicznych Serbii Ivica Dačić powiedział RIA Nowosti, że w poniedziałek rano przed spotkaniem z ambasadorem zadzwonił do niego w tej sprawie szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Zdaniem serbskiego ministra wpis Zacharowej „stworzył niepotrzebne napięcie w stosunkach rosyjsko-serbskich”. Dačić podkreślał wagę zmniejszenia presji w takiej sytuacji i że w rozmowie z Ławrowem miało do tego dojść. Dodatkowo szef serbskiej dyplomacji powiedział, że taka sytuacja powinna stać się dla lekcją, że nie można bawić się „takimi rzeczami”.

Zacharowa dodała do swojego postu wyjaśnienie, że został on „źle zinterpretowany”. Jak twierdziła, chodziło jej o skrytykowanie Amerykanów, którzy wykorzystują „sztuczki protokolarne” do tworzenia „pozorów swojej wyjątkowości”.

Kresy.pl / RIA Nowosti

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz