Hiszpański Senat ratyfikował we wtorek protokół o wstąpieniu Macedonii Północnej do NATO. Hiszpania była ostatnim państwem, którego zgoda była potrzebna do powiększenia Sojuszu Północnoatlantyckiego o trzydziestego członka.

O decyzji izby wyższej hiszpańskiego parlamentu poinformował na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. “Hiszpański Senat właśnie ratyfikował akcesję Macedonii Północnej do NATO” – napisał szef Sojuszu dodając, że po tej decyzji Macedonia Północna ma zielone światło na wejście do NATO od wszystkich jego członków.

Przedstawicielstwo Hiszpanii w NATO poinformowało, że za ratyfikacją dokumentu zagłosowało 259 z 264 hiszpańskich senatorów. Protokół został niezwłocznie podpisany przez króla Filipa. Teraz ma on zostać przedłożony Departamentowi Stanu USA w celu oficjalnego potwierdzenia w ciągu 72 godzin.

Jak podaje portal European Western Balkans, głosowanie w hiszpańskim Senacie odbyło się bez fizycznej obecności senatorów z uwagi na zagrożenie koronawirusem. Minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej dziękował Hiszpanii, że zajęła się tym tematem w tak trudnym momencie.

Wstąpienie tego bałkańskiego państwa do NATO było możliwe dzięki zmianie jego nazwy na Republika Macedonii Północnej. Grecy przez lata kontestowali poprzednią nazwę – Republika Macedonii – uznając, że może ona stanowić podstawę roszczeń do terenu tej części historycznej Macedonii, która do dziś leży w granicach Grecji. Było to przyczyną niemożności podjęcia przez władze w Skopje realnych działań na rzecz przystąpienia do Unii Europejskiej i NATO. Lewicowy rząd Zorana Zaewa, który przejął w Macedonii władzę w 2017 roku, postawił sobie jako główny cel swojej polityki zagranicznej jak najszybszą integrację z Unią Europejską. W związku z tym stosunkowo szybko doprowadził do uzgodnienia z premierem Grecji Aleksisem Tsiprasem nowej nazwy państwa. 11 stycznia 2019 r. parlament Macedonii zatwierdził poprawki do konstytucji umożliwiające zmianę nazwy państwa na Republika Północnej Macedonii. W tym samym miesiącu minimalną większością głosów porozumienie z północnym sąsiadem ratyfikował grecki parlament.

Kresy.pl / AP / europeanwesternbalkans.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply