Dokumentacja zamawiana przez rosyjskie Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej może wskazywać skalę strat na wojnie z Ukrainą.

Redakcja opozycyjnego portalu Wiorstka wykryło na portalu zamówień publicznych, iż resort chce pozyskać 757 305 zaświadczeń weterana bojowego i 230 tys. zaświadczeń „członka rodziny poległego, niepełnosprawnego weterana wojennego, uczestnika Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i weterana bojowego”. Koszt - 79 milionów rubli.

Jak twierdzi portal Nastojaszczeje Wriemia - medium finansowane przez USA i działające w Czechach, dane  te mogą pośrednio wskazywać na prawdopodobną skalę strat Rosjan w czasie działań zbrojnych prowadzonych na Ukrainie.

Ukraina we wtorek sprzeciwiła się dochodzeniu „New York Timesa”, z którego wynika, że ​​Kijów przypadkowo zbombardował targ we własnym mieście Konstantynówka, zabijając 15 osób. (more…)

Jak wynika ze śledztwa dziennikarskiego „The New York Times”, rakieta, która spadła na targ w Konstantynówce na wschodzie Ukrainy, zabijając i raniąc kilkadziesiąt osób, została najpewniej wystrzelona przez Ukraińców.

W poniedziałek amerykański dziennik „The New York Times” opublikował wyniki śledztwa dziennikarskiego w sprawie rakiety, która 6 września br. spadła na targ w Konstantynówce na wschodzie Ukrainy. Zginęło wówczas co najmniej 15 cywilów, a 30 kolejnych zostało rannych. Parę godzin później prezydent Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o „atak terrorystyczny”, a wersję tę od razu powieliły liczne media, gdyż wcześniej, jak i później, rosyjskie rakiety trafiały w obiekty cywilne, powodując ofiary wśród ludności cywilnej.

W środę Azerbejdżan kontynuował ostrzał terytorium Górskiego Karabachu, dążąc, według władz Armenii, do wywołania otwartej wojny. Strona azerska twierdzi, że „z powodzeniem” kontynuuje „działania antyterrorystyczne” i zaprzestanie ich tylko, jeśli Ormianie się poddadzą.

Jak informowaliśmy we wtorek, stolica nieuznawanej ormiańskiej Republiki Górskiego Karabachu znalazła się pod zmasowanym ostrzałem sił Azerbejdżanu. To, że był to początek większej operacji militarnej uprawdopodobniało oświadczenie Ministerstwa Obrony Azerbejdżanu, w którym ogłoszono, że jego siły rozpoczęły “lokalne działania antyterrorystyczne”, w celu „rozbrojenia i zabezpieczenia wycofania formacji sił zbrojnych Armenii” z tego terytorium oraz „zneutralizowanie ich infrastruktury wojskowej”. Władze w Baku dawały do zrozumienia, że dążą do ostatecznej likwidacji republiki miejscowych Ormian, której Azerbejdżanie odebrali już znaczną część spornego terytorium w czasie wojny jesienią 2020 roku.

Media, w tym agencja Reuters, informowały o wysłaniu na obszar Górskiego Karabachu żołnierzy, wspieranych przez artylerię. Strona azerska twierdziła, że jej siły lądowe w kilku miejscach przełamały linie obrony Ormian, zajmując ponad 60 placówek wojskowych i niszcząc co najmniej kilkanaście armeńskich wozów bojowych. Strona armeńska zaprzeczyła temu, oskarżając Azerbejdżan o pełnoskalową inwazję. Ponadto, Azerowie twierdzą, że używają broni precyzyjnej, by niszczyć punktowo cele wojskowe i uniknąć strat wśród cywilów.

Ukraiński wiceminister gospodarki i handlu, Taras Kaczka zapowiedział, że w najbliższych dniach Ukraina zablokuje import cebuli, pomidorów, kapusty i jabłek z Polski. Kijów chce „namówić” Warszawę, by wycofała się ze swojego embargo i dostosowała do zaleceń unijnych.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” ukraiński wiceminister gospodarki i handlu, Taras Kaczka oświadczył, że niebawem Ukraina zablokuje import części warzyw i owoców z Polski. Wprowadzi embargo na cebulę, pomidory, kapustę i jabłka. Ma to nastąpić w ciągu kilku najbliższych dni.

W związku z ostatnimi wydarzeniami wokół Górskiego Karabachu Unia Europejska wysyła na Kaukaz swojego specjalnego przedstawiciela do spraw Kaukazu Południowego. (more…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%