Minister obrony Belgii Ludivine Dedonder zapowiedziała, że w 2023 roku belgijska obecność wojskowa we wschodniej części Europy podwoi się w porównaniu z rokiem bieżącym, donosi w piątek Le Soir. (więcej…)

Biznesmen Marat Abijew, który zorganizował manifestację w stolicy Kazachstanu bez uzyskania zezwolenia trafił do aresztu.

Wyspecjalizowany Sąd Międzyrejonowy ds. Wykroczeń Administracyjnych w Astanie posłał do aresztu biznesmena Marata Abijewa za zorganizowanie 26 listopada nielegalnego wiecu w stolicy Kazachstanu. Informację taką, za służbą prasową sądu podał portal Fergana News.

Biznesmenowi postawiono zarzuty zorganizowania i przeprowadzenia nielegalnego wiecu, a także niestosowania się do poleceń funkcjonariuszy policji. Został uznany za winnego obu przestępstw i ukarany „w formie aresztu administracyjnego na 15 dni”, portal zacytował oświadczenie służby prasowej sądu. Z dalszych informacji wynika, że Abijew nie trafił jeszcze do celi.

Ukraina nie przezwyciężyła jeszcze skutków rosyjskich ataków na jej infrastrukturę energetyczną.

Ukraina nie była w stanie pokryć 25 proc. swojego zapotrzebowania na energię elektryczną, podał w sobotę państwowym operator Ukrenergo. Spółka podkreśliła, że tym samym energetykom udaje się obniżać deficyt energetyczny kraju spowodowany przez rosyjskie ataki.

Republikanie Michael McCaul oraz Mike Turner oświadczyli w niedzielę w „This Week” ABC, że Izba Reprezentantów będzie nadal udzielać poparcia Ukrainie, lecz będzie to robić z większą „odpowiedzialnością” niż do tej pory. Republikanie „nie zamierzają wystawić Ukrainie czeków in blanco”.

Republikanie McCaul i Turner, prawdopodobnie kolejni przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Wywiadu Izby Reprezentantów, powiedzieli w programie ABC „This Week”, że Ukraina może wygrać, jeśli otrzyma odpowiednie wsparcie ze strony Zachodu. Skrytykowali jednak dotychczasową pomoc dla Ukrainy ze strony Demokratów.

Amerykańscy politycy potwierdzili wypowiedzi przywódcy republikańskiej mniejszości w Izbie Reprezentantów, Kevina McCarthy'ego, które padły podczas kampanii wyborczej, że Republikanie nie "wypiszą czeku in blanco" Ukrainie w czasie recesji gospodarczej.

Dwie trzecie państw NATO wyczerpało już zapasy uzbrojenia, jakie mogłyby przekazać Ukrainie, twierdzi "New York Times".

Według amerykańskiej gazety swoje zapasy broni zdatnej do wysłania na Ukrainę wyczerpało już 20 na 30 państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak przytoczyła w niedzielę ukraińska agencja informacyjna UNIAN.

Niemcy zgodzą się na przystąpienie nowych państw członkowskich do UE tylko wtedy, gdy procesowi temu towarzyszyć będzie reforma Unii - oświadczył Jörg Kukies, sekretarz stanu w Kancelarii Federalnej i główny doradca kanclerza Olafa Scholza. Wskazał, że chodzi o to, by "nie zagrozić zdolności bloku do działania". Słowa padły podczas wydarzenia organizowanego przez portal Euractiv.

Pomysł reformy UE spotyka się obecnie z oporem ze strony państw członkowskich ze wschodu Europy oraz Skandynawii - zwraca uwagę portal Euractiv. Berlin jest jednak przekonany, że można osiągnąć konsensus w sprawie reformy Unii.

Jörg Kukies, sekretarz stanu w Kancelarii Federalnej i główny doradca kanclerza Olafa Scholza uważa, że konsensus w tej sprawie może zostać osiągnięty. "Jako niemiecki rząd zajmujemy bardzo jasne stanowisko w tej sprawie, a odpowiedź jest taka, że potrzebujemy reformy instytucjonalnej. Przynajmniej w tym samym czasie, co rozszerzenia" - wskazał, cytowany w poniedziałek przez Euractiv.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 185 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
25%