Po wydaleniu kilkunastu bułgarskich pracowników dyplomatycznych i konsularnych z Moskwy Sofia zaprzestała wydawania wiz Rosjanom.

Służby konsularne Bułgarii zaprzestały przyjmowania wniosków o wizy turystyczne od obywateli Rosji, podała w sobotę agencja informacyjna Novinite powołując się na Agencję Operatorów Turystycznych Rosji. „Według organizatorów wycieczek konsulat bułgarski w Moskwie poinformował ich o czasowym zawieszeniu przyjmowania dokumentów na wizy turystyczne, a także wiz dla właścicieli nieruchomości [w Bułgarii] w związku z zaistniałą sytuacją nadzwyczajną” – agencja zacytowała oświadczenie.

Konsulat Bułgarii w Moskwie podkreślił, że przyczyną zawieszenia wydawania wiz obywatelom Rosji jest decyzja jej władz z 5 sierpnia o wydaleniu 14 bułgarskich pracowników dyplomatycznych i konsularnych. Była to odpowiedź Kremla na czerwcowe wydalenie z Bułgarii 70 rosyjskich pracowników dyplomatycznych i konsularnych. Sofia twierdziła, że wyrzuceni dyplomaci faktycznie pracowali na rzecz wywiadu, a działalność dyplomatyczna miała być dla nich jedynie przykrywką.

Ambasador Rosji w Bułgarii Eleonora Mitrofanowa groziła wówczas Bułgarom zerwaniem stosunków dyplomatycznych między Moskwą a Sofią. Kreml zdecydował się jednak na bardziej umiarkowaną formę dyplomatycznego odwetu.

Wydalenie rosyjski dyplomatów spowodowało, że z powodu braku pracowników służba konsularna Ambasady Rosji w Bułgarii oraz Konsulatu Generalnego w Warnie częściowo zawiesiły pracę. Ponadto całkowicie zawieszono działalność Konsulatu Generalnego Rosji w Ruse.

novinite.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz