Bośniacka policja rozbiła gang przemycający migrantów

W drugiej dużej akcji wymierzonej w przemytników migrantów w ciągu miesiąca policja Bośni i Hercegowiny zatrzymała ponad 20 podejrzanych.

W operacji o kryptonimie „Lipa” zatwierdzonej przez prokuratora generalnego Bośni i Hercegowiny brali udział funkcjonariusze policji, policji granicznej, a także innych „agencji bezpieczeństwa”, jak podał w środę portal Balkan Insight.

„W śledztwie ustalono, że ponad 20 obywateli Bośni [i Hercegowiny], w większości z północno-zachodniego miasta Bihać i jego okolicy, w drugiej połowie 2020 roku prowadziło ciągłą nielegalną aktywność wyszukując, rekrutując, przemycając, transportując dużą liczbę nielegalnych imigrantów, przeważnie obywateli bliskowschodnich i innych państw afrykańskich i azjatyckich.” – poinformowała prokuratura generalna.

Według niej podejrzani mieli zorganizować około 30 nielegalnych przerzutów imigrantów przebywających już w Bośni i Hercegowinie do sąsiedniej Chorwacji lub ściągać ich nawet z Serbii. Prokurator twierdzi również, że członkowie gangu zarobili na przemycie migrantów spore pieniądze i zorganizowali proceder „prania” pozyskanych w ten sposób środków.

Jak twierdzi Franka Vican, rzeczniczka policji granicznej BiH przestępcy brali po 200 euro za samo przerzucenie nielegalnych migrantów przez rzekę Drinę stanowiącą granicę między tym państwem, a Serbią. Ale oferowali też przewożenie chętnych dalej przez własny kraj, przerzucanie ich dalej do Chorwacji, a nawet do Słowenii. Za tę ostatnią „usługę” brali już po 1000 euro.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Balkan Insight twierdzi, że to druga taka udana akcja bośniackich służb przeciwko przemytnikom migrantów w ciągu około miesiąca. W listopadzie organy ścigania rozbiły gang przemytników na którego czele stał… naczelnik oddziału policji granicznej w mieście Zvonik. Grupa ta przerzuciła nielegalnie z Serbii ponad stu obywateli państw trzecich.

Portal przypomina, że szlak przez Bośnię i Hercegowinę do Chorwacji stał się głównym szlakiem nielegalnego przenikania imigrantów z Bliskiego Wschodu do Unii Europejskiej po tym gdy władze Węgier skutecznie uszczelniły swoją granicę z Serbią budując na całej jej długości specjalną barierę.

balkaninight.com/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz