Szwedzka prokuratura wysłała do Sądu Rejonowego w Goeteborgu wniosek o wydanie Polsce byłego stalinowskiego sędziego Stefana Michnika. Jednocześnie prokuratura napisała we wniosku, że ekstradycja Michnika nie jest możliwa – dowiedziała się w piątek Polska Agencja Prasowa.

Ann-Sofie Adolfsson, wiceszefowa administracji wydziału ds. zwalczania przestępczości międzynarodowej Prokuratury Krajowej Szwecji poinformowała PAP, że wniosek został przekazany do sądu w czwartek. Data posiedzenia sądu w tej sprawie nie jest jeszcze znana, ale według prokuratury sąd podejmie decyzję wkrótce.

Sprawę Stefana Michnika prowadzi prokurator Ulrika Bentelius Egelrud, która napisała we wniosku, że były sędzia nie otrzymał wniosku ekstradycyjnego i nie został przesłuchany. Według PAP zawarła także we wniosku opinię, że nie ma możliwości wydania Polsce podejrzanego z powodu jego szwedzkiego obywatelstwa i przedawnienia zarzucanych mu czynów. Szwedzka prokurator przypomniała, że już raz sąd w Szwecji odmówił wydania Polsce Stefana Michnika – stało się to w lutym br. Wówczas jako powody tej decyzji również podawano obywatelstwo podejrzanego i przedawnienie.

Przypomnijmy, że w odpowiedzi na decyzję szwedzkiego sądu z lutego br. pion śledczy IPN przygotował nową argumentację prawną na wypadek, gdyby sądy w Szwecji próbowały po raz kolejny zasłaniać się rzekomym przedawnieniem zbrodni Michnika. Zdaniem szefa pionu śledczego IPN prok. Pozorskiego czyny zarzucane Stefanowi Michnikowi były zakazane przez prawo krajowe i międzynarodowe w czasie, gdy były popełniane. Pozorski wskazywał przy tym m.in. na art. VI pkt. c Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego, stanowiącej załącznik do porozumienia międzynarodowego w przedmiocie ścigania i karania głównych przestępstw Osi Europejskiej, uchwalonej w 1945 r. w Londynie. Ponadto śledczy zgromadzili nowy materiał dowodowy pozwalający na postawienie Michnikowi łącznie 93 zarzutów popełnienia zbrodni sądowych będących nieprzedawniającymi się zbrodniami przeciw ludzkości. Na tej podstawie Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie w październiku br. wydał nowy Europejski Nakaz Aresztowania wobec Michnika.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według prokurator Egelrud niektóre z obecnych zarzutów były już wymienione w poprzednim wniosku, który został odrzucony przez sąd.

Nowe dowody dotyczyły wyroków wydanych przez Stefana Michnika w latach 1952-1953. Zdaniem pionu śledczego IPN Michnik wydawał wówczas bezprawne wyroki śmierci, orzekał kary długoletniego więzienia a także wydawał postanowienia o tymczasowym aresztowaniu wobec osób działających na rzecz niepodległości Polski.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz