Władze Iraku chcą aby żołnierze amerykańscy opuścili ten kraj

Iracki minister obrony, Nadżah asz-Szmmari powiedział, że amerykańscy żołnierze, którzy przybyli do Iraku z Syrii powinni opuścić to państwo w ciągu czterech tygodni.

Asz-Szammari spotkał się z przebywającym w Bagdadzie amerykańskim sekretarzem obrony, Markiem Esperem. Szef Pentagonu wyruszył do Iraku po tym gdy pojawiły się informacje, że Waszyngton może dążyć do zwiększenia swojego kontyngentu wojskowego w tym bliskowschodnim państwie. Esper twierdził, że wszystkie amerykańskie oddziały opuszczające Syrię po porozumieniu administracji z Turcją i porzuceniu syryjskich Kurdów, będą kontynuować operacje przeciwko tzw. „Państwu Islamskiemu” z terytorium Iraku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Esper jeszcze w środę zapewniał, że oddziały amerykańskie pozostaną „tymczasowo” w Iraku. Jednak według relacji agencji informacyjnej Associated Press iracki minister obrony jest innego zdania. Asz-Szammari powiedział, że w czasie środowych rozmów, które odbyły się z inicjatywy strony irackiej, ustalono, iż oddziały amerykańskie wkraczające na terytorium Iraku z Syrii, nie pozostaną na nim dłużej niż cztery tygodnie. Mają się one kierować do Kuwejtu, Bahrajnu lub bezpośrednio do USA.

Jak poinformował iracki minister samoloty, które mają wywieźć kolejne amerykańskie oddziały są już przygotowane.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Amerykanie rozpoczęli dyslokację swoich oddziałów w Syrii po tym gdy 7 października prezydent USA Donald Trump osiągnął porozumienie z Turcją o wycofaniu żołnierzy USA spod jej granicy. Porozumienie to pozwoliło Turcji rozpocząć operację zbrojną wymierzoną w Kurdów w północno-wschodniej Syrii. Operacja ta zakończyła się wraz z porozumieniem rosyjsko-tureckim z 22 października, które ustaliło zasady deeskalacji sytuacji w tym kraju.

apnews.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz