Sześć lat po przystąpieniu Chorwacji do Unii Europejskiej, państwo to uzyskało zgodę Komisji Europejskiej na dołączenie do strefy wolnego przepływu osób.

Agencja informacyjna Bloomberg napisała we wtorek o „zielonym świetle” jakie Chorwatom zapaliła Komisja Europejska. Orzekła ona, że Chorwacja konsekwentnie realizuje wymagania związane z przynależnością do strefy Schengen. Przekonanie takie wyraził przewodniczący Komisji Jean-Claude Junkcer. „Ufam, że państwa członkowskie wykonają słuszne kroki aby Chorwacja stała się wkrótce pełnym członkiem [strefy] Schengen” – powiedział Juncker.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Teraz Chorwacja musi uzyskać zgodę najważniejszego organu UE – Rady Europejskiej. Składa się ona z głów państw lub szefów rządów (w zależności do systemu politycznego danego kraju) a kieruje nią Donald Tusk.

Strefa Schengen to potoczna nazwa strefy wolnego przepływu osób ustanowionej traktatem podpisanym w tym mieście w 1985 r. Zakłada ona brak kontroli na granicach między wchodzącymi w jej skład państw. Wolność przepływu dotyczy nie tylko obywateli tych państw ale wszystkich osób, którzy przebywają legalnie na ich terytorium.

Do strefy Schengen należy obecnie 26 państw z tego 22 państwa Unii Europejskiej oraz Norwegia, Szwajcaria, Islandia i Liechtenstein. Spośród państw Unii Europejskiej do strefy tej nie należą Bułgaria, Cypr, Rumunia. Niezależną politykę wizową utrzymują również Wielka Brytania i Irlandia.

Czytaj także: Macron zagroził wyrzuceniem ze strefy Schengen krajów, które nie przyjmują migrantów

bloomberg.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz