Prezydent Francji Emmanuel Macron podsumował w czwartek „wielką debatę” zarządzoną przez niego w odpowiedzi na protesty „żółtych kamizelek”. Opowiedział się przy tym za reformą strefy Schengen postulując wyrzucenie z niej części państw, co zostało odebrane jako zapowiedź ukarania krajów, które nie chcą przyjmować migrantów.

W swoim przemówieniu Macron stwierdził, że „strefa Schengen już nie działa” i oświadczył, że chce jej reformy na bazie „odpowiedzialności i solidarności”. Jak zauważył paryski korespondent stacji RMF FM prezydent Francji mówiąc to był „nieco zdenerwowany” i mówił „nieco aroganckim tonem”.

Lepiej mieć w tej strefie mniej państw. Nie chcę mieć w Strefie Schengen krajów, które są z tego zadowolone, kiedy chodzi o swobodny przepływ obywateli i dóbr, ale nie chcą przyjąć na siebie części ciężaru. Co to w ogóle za afera? – cytuje słowa Macrona RMF FM. Zdaniem korespondenta tego radia oraz większości obserwatorów była to groźba ukarania Polski i innych krajów, które nie przyjęły wyznaczonych przez Brukselę kwot migrantów, chociaż prezydent Francji nie wymienił żadnego państwa.

Wystąpienie Macrona było poświęcone podsumowaniu „wielkiej debaty” o naprawie państwa pomiędzy przedstawicielami władz a Fracuzami, którą prezydent zarządził w reakcji na protesty „żółtych kamizelek”. W jej ramach odbyło się w całej Francji około 10 tys. spotkań. Zapowiedział przeprowadzenie reform, w tym znaczne obniżenie podatku dochodowego przy jednoczesnym uszczelnieniu systemu podatkowego i ograniczeniu wydatków rządu a także reformę systemu emerytalnego, w tym wydłużenie wieku emerytalnego. Jednocześnie bronił działań rządu w ostatnich dwóch latach. „Zadałem sobie pytanie: czy powinniśmy zaprzestać wszystkiego, co zostało zrobione przez minione dwa lata? Czy podjęliśmy złe decyzje? Moim zdaniem wręcz przeciwnie” – mówił do dziennikarzy zgromadzonych w Pałacu Elizejskim.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Tusk popiera propozycje Macrona ws. „odrodzenia” UE. „Renesans Europy musi się zacząć teraz”

Kresy.pl / rmf24.pl / tvn24.pl / France 24 English

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz