Premier Izraela Binjamin Netanjahu zamierza na niedzielnym posiedzeniu swojego rządu poddać pod głosowanie plan aneksji części Zachodniego Brzegu – podaje Times of Israel.

Netanjahu, który w Waszyngtonie towarzyszył Donaldowi Trumpowi podczas dzisiejszego ogłoszenia “planu pokojowego” dla Palestyny, powiedział reporterom po spotkaniu, że już w tę niedzielę poprosi swój rząd o zaaprobowanie planu aneksji Zachodniego Brzegu.

Wydaje się, że Izrael ma na to działanie zgodę Amerykanów, ponieważ ambasador USA w Izraelu David Friedman powiedział, że Izrael może anektować palestyńskie ziemie, kiedy tylko zechce. Friedman zapytany przez dziennikarzy, czy amerykański “plan pokojowy” zobowiązuje Izrael do poczekania z aneksją, odpowiedział: “Nie, Izrael w cale nie musi czekać”.

Agencja Associated Press nazywa zamiary Izraela “wybuchowym ruchem”, który prawdopodobnie spotka się z ostrą reakcją międzynarodową.

Jak pisaliśmy, ogłoszony dzisiaj przez Trumpa plan zakłada danie Palestyńczykom perspektywy powstania państwa palestyńskiego w zamian za uznanie izraelskiej suwerenności nad częścią Zachodniego Brzegu, gdzie znajdują się główne osiedla żydowskich osadników.

Plan już został odrzucony przez władze Autonomii Palestyńskiej. Prezydent Mahmud Abbas nazwał go “nonsensem”.

„Mówimy 1000 razy +nie+ dla +umowy stulecia+” – powiedział Abbas, używając nazwy planu wymyślonej przez Trumpa. „Nie uklękniemy i nie poddamy się” – zapowiadał, dodając, że Palestyńczycy będą sprzeciwiać się planowi „pokojowymi środkami”.

Po ogłoszeniu planu na ulice Ramallah wyszli Palestyńczycy paląc zdjęcia Trumpa i Netanjahu.

Jak pisaliśmy, Izrael okupuje Zachodni Brzeg Jordanu od 1967 r. Mimo, że od 1994 r. istnieją tam struktury Autonomii Palestyńskiej w praktyce kontrolują one mniej niż połowę terytorium Zachodniego Brzegu (tak zwana strefa A) poszatkowaną w dodatku na pojedyncze enklawy. Pozostałą część (strefy B i C), w tym główne drogi, kontrolują Izraelczycy. Władze Izraela prowadzą na okupowanym terytorium nielegalną w świetle prawa międzynarodowego akcją kolonizacyjną. Na Zachodnim Brzegu mieszka już prawie pół miliona nielegalnych izraelskich osadników oraz 2,9 mln Palestyńczyków. Całe palestyńskie społeczeństwo w tym regionie od 1967 r. podlega prawu wojskowemu, tymczasem osadnicy żydowscy żyjący na terenach okupowanych podlegają prawu cywilnemu lub karnemu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Netanjahu po raz kolejny zapowiedział aneksję części Zachodniego Brzegu

Kresy.pl / Times of Israel / AP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply