Liderzy dwóch największych ugrupowań politycznych w Izraelu, w tym premier Netanjahu, pochwalili w piątek Donalda Trumpa za decyzję o zabiciu irańskiego generała Kasema Sulejmaniego – informuje Times of Israel.

Skracając wizytę w Grecji, Binjamin Netanjahu powiedział dziennikarzom na lotnisku w Atenach, że „Trump zasługuje na pełne uznanie za działanie z determinacją, zdecydowanie i prędko”. Izraelski premier zadeklarował, że jego kraj całkowicie popiera USA „w ich sprawiedliwej walce o bezpieczeństwo, pokój i samoobronę”.

Zdaniem Netanjahu USA podobnie jak Izrael „mają prawo do samoobrony”. Zarzucił Sulejmaniemu, że jest odpowiedzialny za śmierć wielu niewinnych ludzi, w tym obywateli USA.”Planował dalsze ataki” – twierdził izraelski premier.

Główny przeciwnik polityczny Netanjahu, szef ugrupowania Niebiesko-Biali Benny Gantz również chwalił Trumpa za „odważną decyzję”, którą amerykański prezydent miał okazać swoje przywództwo. Zabicie Sulejmaniego nazwał przesłaniem dla wszystkich przywódców terrorystycznych na świecie, którym pokazano, co może ich spotkać. Zdaniem Gantza śmierć irańskiego generała „pasuje do każdego, którego działania prowadzą do zabójstw niewinnych osób i destabilizacji regionu i świata”.

Benny Gantz podkreślał, że w kwestii bezpieczeństwa narodowego w Izraelu nie ma podziału na koalicję rządową i opozycję.

Według PAP powołującej się na radio armii Izraela, siły zbrojne tego kraju znajdują się w stanie wysokiej gotowości w obawie przed atakiem odwetowym Iranu lub jego sojuszników w regionie. Times of Israel pisze, iż izraelskie MSZ zdecydowało o wzmocnieniu środków bezpieczeństwa w ambasadach i innych placówkach dyplomatycznych Izraela na całym świecie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, w czwartek późnym wieczorem Amerykanie przeprowadzili atak na konwój samochodów proirańskiej irackiej milicji, Ludowych Sił Mobilizacyjnych, w rejonie terminala towarowego lotniska w Bagdadzie. Zniszczono całkowicie dwa pojazdy. W wyniku nalotu zginął gen. mjr Kassem Sulejmani (także Ghasem Solejmani), dowódca elitarnych Brygad Al-Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, a także Abu Mahdi al-Muhandis, wicedowódca Ludowych Sił Mobilizacyjnych. Łącznie w ataku zginęło 8 osób a 9 zostało rannych. Atak zrealizowano na polecenie Donalda Trumpa. Najwyższy przywódca duchowy Iranu, ajatollah Ali Chamenei, potępił atak i zapowiedział, że odpowiedzialni za zabicie generała muszą oczekiwać zemsty.

Kresy.pl / Times of Israel / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz